Кредитна історія України

Цього року наша держава зможе отримати від МВФ 7,4 мільярда доларів

фото: dailynewsegypt.com
Україна вже цього місяця має отримати перший транш позики від Міжнародного валютного фонду у розмірі 3 мільярди доларів, а також 1 мільярд від США і до одного мільярда від Європейського Союзу, повідомив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
За його словами, загалом, крім 17 мільярдів доларів від МВФ на два роки, Україна відразу отримає 1 мільярд доларів від США, 1,6 мільярда євро від ЄС до кінця цього року і 1,5 мільярда доларів від Світового банку. За словами прем’єра, частина цих коштів піде в золотовалютні резерви Національного банку України, інша частина – на стабілізацію макрофінансової ситуації в Україні, а також на те, щоб вчасно виплачувати зарплати і пенсії.
Арсеній Яценюк зазначив, що для збалансування бюджету уряд пішов на низку “складних, але потрібних рішень”: щодо скорочення кількості державних службовців, скорочення міністерств, видатків державної служби і в цілому органів державної влади, а також рішення про зміну порядку нарахування пенсій, особливо для тих, хто мав “надмірні” пенсії в більш як 10 тисяч гривень, про оподаткування багатих чи введення додаткового оподатковування для великих компаній.
Окрім того, ухвалили низку складних рішень в енергетичному секторі, зокрема, про підвищення тарифів – “тому що тарифи на газ в Україні на 40 відсотків менші, ніж у Росії, і це при тому, що Росія нам подвоїла рахунок за газ”, – сказав Яценюк. Прем’єр також висловив сподівання, що економіка може стабілізуватися впродовж двох років і з 2016-го вийти “на стабільне потужне зростання”, повідомила пресова служба Кабінету Міністрів.
Тим часом, Росія переживає рецесію, а її економіка страждає від відтоку капіталу через кризу в Україні. Про це заявив у Москві голова місії Міжнародного валютного фонду в Росії Антоніо Спілімберго. За його словами, МВФ знизив прогноз зростання економіки Росії у 2014-му з 1,3% до 0,2%. Фахівці прогнозують, що впродовж року з Росії втече капіталів на суму близько 100 мільярдів доларів.
Спілімберго сказав, що  міжнародні санкції, запроваджені проти Росії через анексію Криму і її політику щодо України, вже боляче вдарили по російській економіці і погрожують інвестиціям. Рецесією економісти називають падіння або нульове зростання валового внутрішнього продукту впродовж щонайменше двох кварталів.

“Якщо Україна втратить контроль над Донецькою і Луганською областями, тоді будуть негайні зміни в домовленостях з МВФ”
Сергій Терьохін, народний депутат України, – про кредит і вимоги Міжнародного валютного фонду
– Пане Сергію, МВФ прийняв рішення виділити Україні кредит у розмірі 17 мі­льярдів доларів. Економісти вже підрахували, що більша частина цих коштів піде на повернення боргів. Це справді так?
– Цього року нам треба повернути МВФ приблизно 3,2 мільярди доларів. Зараз тривають перемовини стосовно відтермінування повернення боргу. Рада директорів МВФ вже обговорювала це питання, і думаю, що наприкінці травня вони скажуть своє рішення. Адже логічно, що не потрібно давати нові кредити для погашення старих. Тому, думаю, що повернення боргу таки відтермінують.
– Перший транш надійде до України з дня на день?
– Так, вже завтра, або післязавтра на кореспондентський рахунок НБУ поступить перших три мільярди доларів від МВФ. Це незвичний кредит, адже як правило МВФ дає гроші для підтримки валютних резервів країни. А в цьому випадку частина грошей піде на підтримку витрат бюджету. 
– Якби цього кредиту не було, то влада не змогла би виконати бюджетних зобов’язань?
– У нас мінус коштів по казначейству. Якщо казначейський рахунок порожній, то ми не можемо профінансувати все, що передбачає закон. 
Це прийнятно для нашої країни. У нас давно так відбувається. Раніше розкрали все, а тепер треба якимось чином відтворювати те, що було. 
– Фонд виділив немалі гроші. Цікаво, на яких умовах?
– МВФ позичає гроші країнам, якщо переконаний, що ця країна не алкоголік чи наркоман. Якщо фонд нам виділив такий кредит, то напевно вважає, що Україна хороша країна. До прикладу, Греції під час кризи дали вісім мільйонів євро, а Греція, до слова, є  країною ЄС. 
– Тобто месидж однозначно позитивний?
– Абсолютно.
– Але є ще й негативний?
– Так. Якщо Україна втратить контроль над Донецькою і Луганською областями. Тоді будуть негайні зміни в домовленостях з МВФ. 
– Буде зменшена сума наступних траншів?
– Абсолютно вірно.
– Чому для МВФ є важливим східний регіон?
– З однієї причини: в цих двох регіонах живе приблизно 16-17% населення України. Тому закликаю український уряд, якнайшвидше навести там порядок. 
– Чому ж вони цього не роблять?
– Не все так просто. Ми відрізняємось від інших країн. У світі уряд – це офіціант забаганок народу. У нас поки такого немає. Давайте робити усе поступово. Новий уряд є лише три місяці. За цей період неможливо розігнати усю гидоту в прокуратурі, міліції. Швидких змін не буде, адже 230 тисяч людей працює у міліції. Розумію, що хочеться зараз, але цього не буде. Важливо, що в нас немає того, на що розраховував Кремль. Не вийшло втілити в реальність сценарій Абхазії, Осетії і слава Богу. 
– Пане Сергію, глава МВФ Лаґард Крістіан раніше не дуже поспішала кредитувати Україну. Зараз у нас майже війна, а фонд гроші дає…
– Справді – це цікава історія. Відколи Крістіан Лаґард стала головою МВФ, з тих пір Фонд не дав Україні жодної копійки, оскільки акціонери розуміли, що Ук­раїна мала корупційну владу. Тепер вони з обережністю відносяться до нас, бо не знають, а що тут може ще трапитись. Тому використання коштів пильно контролюватимуть.
Спершу дадуть 3 мільярди доларів. Два місяці дивитимуться, що відбуватиметься в Україні. Якщо справи будуть непогані, дадуть ще 5 мільярдів доларів. Потім ще 10 мільярдів. 
– ЄС є найбільшим акціонером МВФ. На другому місці – Японія, на третьому – США. А на якому Росія і Україна?
– Росія на 18 місці, а Україна на 62 місці.
– Чи можете спрогнозувати, чим завершиться ця “кредитна історія”? 
– Треба освоювати перший транш, дивитись, аналізувати, як Яценюк з ним справиться. Потім обов’язково провести вибори Президента. Наступний перегляд МВФ запланував на 1 липня. Подивимось, що буде до цього часу.
Розмовляла Наталія Кайзенберг 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.9351 / 4.12MB / SQL:{query_count}