Долар не наздогнати!

“Зелений” уже продають по 14 гривень, а євро – майже по 19! Експерти кажуть: напруга зростатиме, доки Україна не отримає грошей від МВФ. Якщо транш надійде, то за кілька тижнів валютний курс полетить униз так само швидко, як пішов угору

На валютному ринку – тотальна паніка і лихоманка, особливо цього тижня. Долар уже продають по 14 гривень, а євро – майже по 19! Загалом за 4 місяці “зелений” подорожчав на 5 гривень. 
Нині ж цієї іноземної валюти в канторах і банках Львова ви не знайдете. Доларів не продають, а охочих купити не так багато, адже люди просто не мають вільних коштів, які могли б конвертувати в цю валюту. Так, учора, 11 квітня, долар коштував 13 гривень 50 копійок, а євро – 18 гривень 90 копійок. Українці певні, що це ще не межа, і вірять, що “зелений” може бути і по 20 гривень. 
Натомість експерти запевняють: як тільки Україна отримає гроші від Міжнародного валютного фонду, ситуація на фінансовому ринку стабілізується, а долар і євро подешевшають. Ба більше, деякі експерти вважають, що правила гри на валютному ринку з лютого 2014-ого змінилися кардинально. 
“Усе, що ми знали про гривню, долар, євро і їх динаміку, можна забути. НБУ зробив правильний крок до вільного курсоутворення, а тепер нам ще  треба переробити свою свідомість, аби сприймати долар не як інструмент збагачення чи стабільності, а просто як валюту іншої держави, яка може як дорожчати, так і дешевшати. Долар по 13 гривень не купуйте, навіть по 12 не купуйте. Він того точно не вартує”, – пише Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

Усі полюють за доларами

Голова Комітету економістів України Андрій Новак розповідає, що нестабільна ситуація на валютному ринку спричинена двома обставинами: об’єктивними та суб’єктивними. 
Об’єктивною причиною економіст вважає те, що українська економіка – на стадії падіння, знижується ВВП. “У такої економіки не може бути грошей. Ця обставина може призвести до незначної, тобто “м’якої”, девальвації. А причинами того, що відбувається глибока девальвація, є інші обставини – суб’єктивні, зокрема політичні, військові та сепаратистські події, які формують найгірше, що може бути на валютному ринку, – афери”, – розповів “Пошті” Андрій Новак. 
Він певен, що саме неспокійна політична ситуація формує негативні очікування в населення. “На валютному ринку є три гравці: банкіри, підприємці і споживачі. Зараз біда в тому, що усі троє діють однаково. В усіх одна мета – поміняти вільні кошти на валюту”, – каже експерт. 
Водночас, за підсумками січня – березня, чиста купівля валюти населенням становила 1,799 млрд доларів, що в чотири рази вище за показник чистої купівлі населенням валюти за аналогічний період минулого року – 426,9 млн доларів у еквіваленті, інформує “Економічна правда”.

Необхідне валютне регулювання

 
фото: Вікторія Савіцька
Член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін каже, що в теперішній вартості долара “мало економіки, але багато нервів”. 
“Знаєте, є такі нау­ки, як макроекономіка і еко­но­мічно-математичний аналіз. Для людей це, певно, віртуальні назви, але вони дуже важливі для того, щоб оцінювати чи планувати те, що відбувається в будь-якій країні. За цими аналізами гривня відносно долара не може бути і по 10 гривень, а відносно євро – максимум 13 гривень”, – розповів “Пошті” Сергій Терьохін. 
Він вважає, що 90% попиту на валюту можна закрити двома способами. “Перший – завершити переговори з Міжнародним валютним фондом. Другий – встановити валютне регулювання, як написано в законі. Зараз в Україні гривню прирівнюють до іноземної валюти, а не всі іноземні валюти прирівнюють до гривні. В інших країнах світу такого нема. І це правильно! Там усе навпаки”, – каже парламентар.  
З його слів, це – генетична проблема українців. “Якщо людина бачить щодня зміну курсу (звісно, в бік підвищення), то думає, що треба робити. Тобто тримати “загашник” в іноземній валюті, бо вона дорожчатиме, а коли долар “виросте” до 20 гривень – тоді щось купувати. Ми рахуємо свої витрати в доларах. Це почалося ще в 90 роках, коли ніхто не знав, що робити з купонами. Тепер ніхто не знає, що робити з гривнями”, – каже Сергій Терьохін.
Він певен – ситуація ще зміниться, але для цього Україні потрібно отримати кредит від Міжнародного валютного фонду. “Після грошових вливань у країні знизять інфляційні оцінки, які існують зараз через загрозу можливої окупації з боку Росії або “нервових ситуацій” у промисловій частині України, тобто на сході, – каже нардеп. –  І останнє – депутати таки прийняли новий закон про тендери, який зменшує витрати платників податків, спрямованих на держзакупівлі. Це важливо, бо, за нашими підрахунками, торік приблизно 120 – 130 мільярдів гривень осіло в кишенях тих, хто займався тендерами. Уявіть собі!”

Гривню врятують гроші МВФ 

Сергій Терьохін певен, що гривню можуть врятувати гроші МВФ і заборона неефективних витрат бюджету. До слова, учора, 11 квітня, голова Нацбанку Степан Кубів вилетів до США, аби підписати угоду з МВФ. Про це “Пошту” повідомив його помічник. Тож гроші від фонду Україна може отримати вже наступного тижня.  
Економіст Ростислав Слав’юк теж переконаний, що лише гроші від МВФ здатні вплинути на подальший курс гривні. “Усе залежить від того, коли нам виділять перший транш кредиту. Як тільки гроші надійдуть, це зможе стабілізувати ситуацію на ринку. Якщо ні – підвищення долара буде знову. Інших причин нема. Якщо буде забезпечене надходження цих коштів, то не буде потреби підвищувати вартість валюти”, – каже Ростислав Слав’юк. З його слів, додатковим чинником є те, що ті, хто має долари, тримають їх, аби убезпечити себе, а це додатково спричиняє подорожчання долара. 
“Крім того, в державі нестабільна політична ситуація. Зараз ринок завмер, бо ніхто не хоче купувати і продавати валюти.  Люди бояться втратити, тому продажів мало”, – резюмує експерт. На відміну від причин, про які розповідають експерти, прогнози давати ніхто не береться. Мовляв, ситуація настільки неконт­рольована, що зараз головне –  не панікувати і отримати кредит від МВФ.

У Нацбанку немає важелів впливу 

Адже реальні кошти це єдина можливість впливати на валютний ринок. Андрій Новак каже, що зараз у Нацбанку нема достатньо валютних резервів, щоби стримувати девальвацію. Для цього він може використовувати лише  адміністративні заборони та обмеження. 
“Частково він їх використовує, але не повною мірою, бо, як бачимо, девальвація триває і навіть посилюється. Ще одна причина подорожчання долара – власники банків, які здійснювали недобросовісні банківські операції при минулій владі. Зараз, аби уникнути відповідальності, вони також намагаються обміняти гривневі активи на доларові, аби згодом вивезти капітал і втекти за кордон”, – певен Андрій Новак. 
Чи заспокоюється ситуація – не знає ніхто. Це залежить не лише від міжнародних кредитів, а й від того, чи припиниться військове протистояння в Україні. Економісти радять усім діяти і “тримати” національну валюту. Ми повинні бути зацікавлені  в заспокоєнні ситуації, а не розхитувати її. “Ще цілком реально повернути курс до 12 гривень за долар. Коли це станеться – важко сказати”, – резюмує Андрій Новак. 
Тим часом у Мінфіні прогнозують, що середній курс гривні у 2014-ому може становити 10,5 гривні за долар. У Нацбанку зазначили, що потенціал зміцнення гривні може бути реалізований після позитивного рішення Міжнародного валютного фонду наприкінці квітня і надходження до країни міжнародної фінансової допомоги.

 Україна хоче почути дату виділення першого траншу кредиту      
В.о. міністра фінансів України Олександр Шлапак заявив, що Україна виконала всі умови для отримання першого траншу фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду. “Ми тут, щоб уточнити час та умови надання допомоги. Україна виконала всі умови, встановлені МВФ, для надання першого траншу”, – заявив Олександр Шлапак у Вашингтоні в кулуарах зборів представників керівництва МВФ і Світового банку.
За словами в.о. міністра фінансів, українська сторона готова продовжити переговори щодо отримання фінансової допомоги від фонду. Нагадаємо: Шлапак заявляв, що розраховує на те, що програму співпраці МВФ з Україною буде зроблено в останній тиждень квітня. 28 березня в.о. міністра фінансів повідомив, що перший транш кредиту МВФ може становити 3 мільярди доларів.
Очікується, що загальний пакет допомоги МВФ у розмірі від 14 до 18 мільярдів доларів використовуватиметься для оплати боргів України. Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард впевнена: Україна впорається з важкими реформами, які її чекають.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6512 / 4.16MB / SQL:{query_count}