Олігархи заговорили. Нарешті

Українські мільярдери підтримують євроінтеграцію, але приховано. Політологи й експерти тлумачать, чому їм вигідна Європа

фото: Назарій Тузяк
Українськи олігархи та представники великого бізнесу підтримали євроінтеграційні процеси в Україні. Свою позицію майже одночасно висловили три українські олігархи: Віктор Пінчук, Ринат Ахметов і Дмитро Фірташ. Ще один український мільярдер Петро Порошенко підтримує єврореволюцію з перших днів. 
Політологи певні: українським олігархам вигідна євроінтеграція, але вони підтримуватимуть її не відкрито, аби не побити горщиків із чинною владою.

Ахметов – за переговори

Найбагатший український бізнесмен Ринат Ахметов заявив: те, що мирні люди вийшли на мирні акції, свідчить, що Україна – вільна, демократична країна. І з цього шляху Україна не зверне. 
“Те, що в ці дні постраждали люди, неприпустимо. Я переконаний, що зараз, у складний для нашої країни момент, дуже важливо мати холодні голови та зважений підхід. Я – за стіл переговорів. Щоб політики, влада, опозиція, моральні лідери країни сіли за стіл переговорів і ухвалили те рішення, яким ми будемо пишатися”, – сказав Ринат Ахметов, інформує Радіо Свобода. 
З його слів, це має бути стіл “миру, компромісу та майбутнього країни”. До слова, Ринат Ахметов належить до найбагатших людей планети і посідає 47 місце у глобальному рейтингу Forbes. Експерти оцінюють його статки у понад 15 мільярдів доларів.

Пінчук – про відповідальність


фото: richness.su
Віктор Пінчук, бізнесмен і зять Леоніда Кучми, теж висловив свою підтримку учасникам Євромайдану. Про це він заявив у коментарі Financial Times. Віктор Пінчук сказав, що люди на Євромайдані змусили його задуматися про відповідальність як бізнесмена і громадянина, “щоб, як і в 2004-му, зробити все можливе для досягнення мирного та конструктивного рішення”, інформує “Українська правда”.
На думку Віктора Пінчука, найголовнішим здобутком Євромайдану є те, що “українське громадянське суспільство показало свою силу”. “Люди роблять вибір на користь конкретної політичної угоди. Вільні громадяни висловлюють свою думку і говорять про це. Ніщо не може бути сильнішим”, – пояснив Пінчук. “Це дає мені величезний оптимізм щодо майбутнього нашої країни”, – додав він. 

Фірташ також за перемовини 


фото: file.liga.net
Федерація роботодавців України, яку очолює мільярдер Дмитро Фірташ, закликала владу й опозицію почати переговори та не допустити дестабілізації економіки. 
“Федерація роботодав­ців України закликає владу й опозицію сісти за стіл переговорів і дійти до консенсусу в суспільстві. У своїх діях влада й опозиція повинні керуватися національними інтересами та не дестабілізувати і без того слабку економіку”, – йдеться у зверненні ФРУ, інформує “Дзеркало тижня”. Федерація вважає, що зіткнення, які призводять до побиття учасників мирних громадянських протестів, неприпустимі для цивілізованої і демократичної країни.

Політолог Сергій Таран: “ЄС потрібен бізнесу”

Економічні експерти і політологи певні: рано чи пізно бізнесмени таки підримають євроінтеграцію. Політолог Сергій Таран називає дві причини того, чому українським олігархам вигідна євроінтеграція. 
По-перше, одна з найбільших проблем українського бізнесу – забезпечення права власності. “Цього не може забезпечити ані Митний союз, ані Україна. А в ЄС такі права добре забезпечені. Відповідно, для українського бізнесу це відкриє нові можливості захищати право власності. Це одна з причин, чому багато олігархів може виступити на підтримку ЄС і робить це вже зараз”, – розповів “Пошті” Сергій Таран.  
По-друге, в ЄС з’я­вляться можливості для підвищеної капіталізації українських підприємств, які належать олігархам. “Тобто завод, який є в Україні та єврозоні, може мати різну вартість. І підприємства, які туди потрапляють, час від часу (за умови збереження ринку) підвищують свою вартість. Ці дві причини вигідні для бізнесу, у тому числі й олігархічного”, – певен політолог. 

Чому підтримка прихована?

Проте не секрет, що бізнес олігархів дуже серйозно пов’язаний з українською владою і частково залежний від неї. “Тому відкрито чи напряму бізнесмени не підтримуватимуть євроінтеграції. Але приховано, наприклад, через ЗМІ, власниками яких вони є, проводитимуть консультації з політиками тощо”, – певен Сергій Таран.
Семе тому, з його слів, олігархи підтримують євроінтеграцію приховано. “Адже якщо їх позиція не співпадає з позицією влади, вони ризикують, – каже політолог. –  Не має значення, з ким ти працюєш. Має значення те, як зберегти капітал і примножити його. Якщо ти не маєш права власності, ти можеш як завгодно примножувати капітал, але завтра його можуть забрати. Не думаю, що тут є винятки. Так, не кожен може дати пряму підтримку Євромайдану, бо відносини з Росією цього не дозволяють”.
Не має значення, з ким ти працюєш. Має значення те, як зберегти капітал і примножити його
Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова, певен: багато українських олігархів має євроінтеграційне бачення. “Великий український бізнес намагається активніше виходити на європейські ринки, фондові біржі, включатись у світові інтеграційні процеси, і це не може не турбувати. Адже неспокійна політична ситуація негативно впливає на бізнес і погіршує імідж бізнесів в очах світової спільноти. Це фактор, який безпосередньо впливає на ефективність бізнесу”, – розповів “Пошті” Василь Юрчишин.
З його слів, обережні заяви мають позитивний характер. “Лише час покаже, як представники великого бізнесу намагатимуться вирішити, чи сприяти розв’язанню питання на користь євроінтеграційних процесів”, – резюмує експерт.  

Їх рахунки на Заході...

Українські олігархи зберігають свої фінанси за кордоном. Ще б пак! Бо в нашій країні така “стабільна” економіка, що довірити їй гроші, тим паче великі, не можна. Після силового розгону мітингувальників на майдані Незалежності світова спільнота пригрозила ввести санкції і заблокувати рахунки тих політиків, які були до цього причетними. Але наразі цього не сталося.
Сергій Таран каже, що олігархам рахунки не заблокують, хіба тим, що впливають на рішення Партії регіонів у парламенті, але це ще треба довести. “Підхід буде вибірковим, і в зоні ризику ті, що відповідають за порушення прав людини в Україні”, – певен політолог. 

Месидж через ЗМІ

Українські олігархи відвертаються від уряду через його рішення не підписувати Угоди про асоціацію з Євросоюзом, зазначає Bloomberg.
“Газета, яка належить мільярдерові Віктору Пінчуку, дала журналістам тимчасовий офіс для висвітлення протестів. Петро Порошенко підтримав демонстрантів у своєму виступі на майдані Незалежності. Телеканал “Інтер” олігарха Дмитра Фірташа показав кадри, які спростували заяви влади про провокації з боку протестуючих, що призвели до сотень постраждалих”, – йдеться в публікації Finance.ua.
Неспокійна політична ситуація негативно впливає на бізнес і погіршує імідж бізнесів в очах світової спільноти. Це фактор, який безпосередньо впливає на ефективність бізнесу
Видання зазначає, що олігархи, які раніше підтримали Януковича, тепер через його рішення позбавляються прибуткових західних ринків. Інтеграція з Росією ж зіштовхне українських бізнесменів з більш сильними конкурентами з Росії, які мають зв’язки у Кремлі. “Янукович при владі, бо так хотіли олігархи”, – заявив директор брюссельського офісу Фонду Карнегі Жан Тешо. “Якщо олігархи відвертаються від Януковича, то це тому, що підрахували, що їхнім бізнес-моделям більше підходить Євросоюз, ніж Росія”, – додав він.
“Для людей, які накопичили активи на мільярди доларів, це питання їх власної безпеки”, – сказав своєю чергою провідний експерт Heritage Foundation Аріель Коен, який упевнений, що правила ЄС забезпечують більш передбачуване бізнес-середовище.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
16.4845 / 4.14MB / SQL:{query_count}