Злиденна країна

Більше третини українців живе за межею бідності

Більше третини українців живе за межею бідності

bidni.jpg 

Такими є дані українських фа­хівців, які узгоджуються з підрахунками міжнародних експертів. У нашій країні у бідності сьогодні живе кожен сьомий. "Пошта" вирішила з'ясувати, чи змінилася ситуація впродовж останніх кілька років і чи справді економічна криза може суттєво вплинути на рівень достатку українців.

Результати нещодавнього соцопитування Інституту ім. Горшеніна свідчать, що 69% українців відчули на собі або на своїй родині зростання цін. Згідно з даними дослідження, близько чверті опитаних стали ощадливіше ставитися до своїх видатків (23,8%), частина українців зіткнулася із затримкою виплат зарплати (15,3%) або навіть із її зменшенням (9,6%).

Порівняно з жовтнем, у листопаді тих, хто вважає себе відносно забезпеченим, стало менше: з 75,2% у жовтні до 68,2% опитаних у листопаді. Згідно з результатами дослі­дження, більшість опитаних (39,6%) витрачають на харчі від чверті до половини сімейного доходу, тому підвищення цін на продукти змушує людей обдуманіше планувати свої витрати.

А от понад третина українців ще побоюється втратити роботу, до того ж цей страх піді­грівається тим, що в опитаних когось із друзів або родичів уже звільнили внаслідок кризи. Крім цього, ще чверть українців боїться втратити свої заощадження.

Не все так погано

- Поки що я не бачу серйозних підстав для паніки. Звичайно, східних регіонів уже зараз торкнулася криза, і вона пов'язана з проблемами у металургійній галузі. Це, безумовно, позначиться на ситуації в сім'ях: стане більше безробітних і, можливо, буде приховане безробіття. В інших регіонах я поки що не бачу підстав для песимізму. Якщо ж говорити про інші області України, особливо західні, то багато людей працездатного віку там працює за кордоном. Якщо там не буде скорочення місць, то, відповідно, мало постраждають наші працівники за кордоном і їхні сім'ї тут, - розповіла  "Пошті" Людмила Черенько, завідувач відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України.

За її словами, говорити про те, якою є цьогорічна ситуація з бідністю в Україні, доцільніше на початку наступного року, коли дані усіх досліджень підсумують. Але вже зараз фахівці роблять висновки з поточної статистики: рівнем заробітної плати і безробіття.

"Загалом аналіз ситуації з бідністю в Україні за період 1999 - 2007 років свідчить, що позитивний ефект від еконо­мічного зростання дозволив суттєво зменшити масштаби абсолютної бідності, починаючи з 2002 року. Проте він не вплинув на ситуацію з відносною бідністю, оскільки процес розшарування за доходами спинити не вдалося", - нарікає Людмила Черенько. Окрім того, фактично стабільною залишається ситуація з відносною бідністю за національним критерієм. І вартісне значення межі бідності суттєво перевищило розмір прожиткового мі­ні­муму для тих осіб, які втратили працездатність, і, відпо­від­но, рівень мінімальної пенсії.

- Збільшується розрив між вартісними значеннями межі бідності і межі крайньої бід­ності в абсолютному виразі. Якщо у 2006 році різниця між цими значеннями становила 86 грн, то за період 2007 року - 94 грн. Проте у відносному вимірі це співвідношення залишається стабільним. Сьогодні практично кожна з семи осіб в кра­їні потрапляє до категорії крайньої бідності, - зазначає пані Людмила. - Для прикладу, минулого року 3,9% населення країни зазначили, що їм не вдавалося забезпечити навіть достатнє харчування, а 32% постійно відмовляли собі у найнеобхіднішому, крім харчування.

За підрахунками спеціа­лістів Інституту демографії та соціальних досліджень, середні сукупні еквівалентні витрати населення, що опинилося за межею бідності, становлять орієнтовно 404,7 грн на особу на місяць. А от найвразливішими категоріями є ті сім'ї, у яких є двоє і більше дітей. Загалом же показник рівня бідності у сім'ях з дітьми в 1,5-2 рази перевищує  показник у сім'ях без дітей. "Ще одна надто вразлива категорія - це сільське населення. Там спостерігається погіршення ситуації навіть у пе­ріоди економічного зростання. До того ж щороку збільшується розрив у фінансовому забезпеченні між людьми, які живуть у селі і місті", - розповіла "Пошті" Людмила Черенько.

Різнобарвна Україна

У більшості регіонів України за останній рік відбулося зниження рівня бідності за середньоукраїнською межею. В Інституті демографії запевняють, що зменшення показника в деяких регіонах було досить суттєвим. Минулого року тільки одна Кіровоградська область перетнула позначку у 40% за показником рівня бідності і це при тому, що не так давно "критичних" областей нарахували чотири.

За словами Людмили Черенько, найсуттєвіше зменшення рівня бідності відбулося у Херсонській області - із 43,2% у 2006 році до 27,4% у 2007-му. Та все ж у найгіршій ситуації сьогодні опинилися мешканці Волинської, Житомирської, Кіровоградської, Тернопільської та Хмельницької областей. Натомість, найкраща ситуація склалася у м. Києві, в Івано-Франківській, Черкаській та Донецькій областях.

Причиною високого рівня бідності, порівняно з сусідніми країнами, фахівці називають маленькі зарплати.  Бо ж про який достаток можна говорити, якщо мінімальна пенсія не збігається з мінімальною зар­платою?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.8644 / 4.11MB / SQL:{query_count}