Як працюватиме бізнес?

Напередодні Вільнюського саміту “Пошта” поцікавилась у бізнесменів та експертів, як вплине на бізнес Угода про асоціацію з ЄС та які ймовірні ризики для галузей економіки у випадку її непідписання

Україна в очікуванні! Хоча, якщо бути відвертими, то здається уже всім відомо, що Президент України не підпише Угоду про aсоціацію з ЄС. Але, як то кажуть, надія вмирає останньою. Люди чекають на остаточне рішення гаранта і налаштовані рішуче – йти до кінця. 
Проте варто сказати, що люди бізнесу чи не найбільше чекають новин із Вільнюсa, адже саме від результатів саміту залежить, як далі працюватиме український і львівський бізнес. Чи витримає він конкуренцію? Чи буде готовий ризикувати, змінюватись, відмовитись від корупції...
Ярослав Рущишин, член Комітету підприємців Львівщини, директор ВАТ “Тротолла”:
– Підписання Угоди про aсоціацію з ЄС позитивно вплине на львівський бізнес. Адже він більше спрямований на Європу, ніж східноукраїнський бізнес. Буде послаблення багатьох митних позицій, тому думаю, що експорт мав би зрости.
Бізнес, який грає не за правилами, збанкрутує і це на краще, бо з’явиться можливість працювати для тих, хто хоче. Ми вже потроху виходимо на європейський ринок і конкуруємо там, тому гірше львівському бізнесу не буде. 
Андрій Худо, співвласник “Холдингу емоцій !ФЕСТ”:
– Угода потрібна не лише з економічної точки зору. Вона надасть можливість боротися з корупцією і викорінювати її з України. Корупційна складова дуже впливає на бізнес, бо згодом вона залягає у ціну товару і в кінцевому результаті за це теж платить споживач. 
Якщо Україна підпише Угоду про aсоціацію, то нам треба бути говими до конкуренції. Людям треба ставати конкурентноспроможними, інновативними, вчитись “включати голову” і думати. Для людей, які не зможуть адаптуватись і конкурувати, буде проблема і можливо банкрутство.  
Коли відкриються кордони, європейці для себе відкриють Львів. Вони вже його потроху відкривають. Із цим клієнтом треба буде працювати і конкурувати Львову з іншими туристичними містами. Тут буде непросто. Буде конкуренція за гостя, а конкуренція – це рушій прогресу.
Олег Назаренко, голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів:
– Коли чую розмови, що підписання Угоди загрожує українській промисловості, зупиняться заводи, то мені хочеться запитати тих людей, які таке говорять, чи читали вони Угоду. Якщо є якісь загрози українським виробникам, то навіщо Микола Азаров парафував Угоду про aсоціацію з ЄС. Адже на кожній із сторінок Угоди стоїть підпис уповноваженої особи від Кабміну. Тобто, можна сказати, що Угода підписана, а у Вільнюсі мала відбутись формальність. 
Сьогодні говорять про недоліки Угоди. Тоді давайте з’ясовувати, проводити розслідування, хто зрадив інтереси України. Якщо Угоду не підпишуть, то ініціюватиму проведення спецрозслідування. Хто був відповідальний за Угоду? Хто її парафувув з Кабміну? 
Якщо говорити, що Україна не добилася додаткових квот для металургів, хіміків, виробників сиру, зерна тощо, то український авторинок лише виграє від цієї Угоди. Що стосується авторинку, то наші лобісти добилися повної дискримінації ЄС і великих преференцій для себе. По-перше, якщо Угода буде підписана, то мит на експорт українських автомобілів з ЄС не буде. Тобто, вони дозволили без квот завозити скільки завгодно українських автомобілів на їх ринок з нульовим митом. А наше завдання – виготовляти якісну, конкурентноспроможну продукцію. Тобто, українським автомобліям – “зелене світло” на європейські ринки. А європейським автомобілям складено формулу “десять плюс п’ять”. 
Тобто, впродовж десяти років на імпортні, європейські автомобілі – мито десять відсотків і щороку воно зменшується на один відсоток, але у разі перевищення квоти імпорту 45 тис. знову вертається п’ять відсотків і це впродовж 15 років. До слова, за дев’ять місяців цього року до України з ЄС було імпортовано 167 тис. автомобілів. Український автопром добився для себе безпрецедентних пільг. Тому ця Угода нам вигідна і потрібна! 
Олег Денис, голова наглядової ради Львівського кластеру інформаційних технологій та бізнес-послуг, директор компанії SoftServe:
– Підписання Угоди позитивно вплине на розвиток IT-бізнесу. Ми вже давно працюємо на європейському ринку. Компанії нашої галузі працюють в умовах світової конкуренції. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС позитивно вплине на наш розвиток, ми будемо ближчі до Європи, і клієнт не боятиметься з нами працювати. 
Петро Писарчук, засновник ТВК “Південний”:
– Президент і члени уряду твердо заявили, що курс нашої держави на Європу. Не лише заявили, адже за три роки президентства Віктора Януковича в Україні були прийняті майже всі закони “зі списку Фюле”, які дали можливість адаптувати українське законодавство до європейського.
На жаль, останнє рішення уряду дало можливість опозиційним політикам сіяти сумніви і піднімати людей, мовляв, Президент хоче затягнути нас до Москви. Але люди мають чути різні думки. І коли на сесії Львівської облради молодий чоловік каже, що ми вже жили з Росією і нам цього досить, то зрозуміло, що він не жив з Росією, бо йому лише двадцять років, а жив у незалежній Україні...
Підписання Угоди у Вільнюсі – це лише початок довгого тернистого шляху. Не лише для бізнесу, а для кожного українця і для молоді насамперед. Щоб бути європейцем мало підписати Угоду. У Європі дуже високі вимоги до освіти, роботи, професійної підготовки, знання мов, кваліфікації. Сподівання, що ми усі виїдемо до Європи і будемо заробляти по дві, три тисячі євро –  ілюзія. Нині в ЄС найбільший прошарок безробітних серед молоді. 
Що стосується бізнесу, то треба бути відвертим – банкрутств буде дуже багато. Маємо приклад Польщі. Адже після вступу до ЄС там було багато незадоволених, проте пройшов час і поляки переробили, переоснастили свої підприємства, провели перепідготовку кадрів. І нині, далеко не у всіх, але в певних галузях економіки вони можуть конкурувати з Німеччиною, Францією. 
В Україні рівень освіти, стан промисловості, технологій – не найкращий. Тому нам доведеться пройти набагато довшу дистанцію, ніж полякам. У короткостроковій перспективі Угода про асоціацію нам не вигідна, а в довгостроковій – дозволить зробити нам стрибок, серйозний прорив. Український бізнес зможе адаптуватись до європейських стандартів, європейського середовища. 
Можливо, після того, як ми підпишемо Угоду, Україна стане не лише асоційованим членом, але ЗВТ із Європою. Тоді до нас прийшли б не просто товари, але й нові технології, що дасть можливість будувати заводи, фабрики, готувати спеціалістів, давати їм роботу. Це важливо. 
Відомо, що Європа нині переживає кризу і перенасичена товарною продукцією. Зараз конкурувати на європейських ринках ми не можемо. Торговий оборот України з ЄС – 30 млн доларів. Що ми постачаємо до Європи? Швейні вироби, які шиють у нас на давальній сировині. Якщо говорити про освіту, то жоден із львівських вишів не входить до числа найпрестижніших вишів Європи. Тобто дипломи наших фахівців швидко не будуть прийняті ринком робочої сили у Європі. 
Нині дуже небезпечно поширювати ілюзії. Народ хоче швидких змін на краще, але цього не відбудеться... Це найбільша шкода, яку нині роблять політики. 
Роман Лепак, директор департаменту організації банку, стратегії та PR ПАТ “Кредобанк”:
– Плановане підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом та створення зони вільної торгівлі несло безпосередні зміни передусім для реального сектора економіки, а для фінансових ринків воно було б важливим як сигнал, об’єктивне підтвердження євроінтеграційного зовнішнього курсу України.
Фінансовий ринок дуже чутливий до таких сигналів і Україна могла б розраховувати на більшу довіру іноземних інвесторів у результаті підписання Угоди. У короткостроковій перспективі індикатором підвищення такої довіри було б покращення умов зовнішніх запозичень для уряду і корпоративних позичальників. У середньостроковій перспективі можна було б очікувати істотного зростання обсягу прямих інвестицій в українську економіку, тим більше в разі реальної уніфікації українського законодавства і стандартів з європейськими.
Крім того, з підписанням Угоди набагато реалістичніше виглядали б плани уряду про відновлення співпраці з МВФ, отриманні додаткової макрофінансової допомоги від ЄС та інших кредиторів. Відмова від підписання Угоди у Вільнюсі, одностороннє перенесення його підписання на невизначений термін позбавляє українську економіку таких бонусів як підвищення довіри інвесторів, як краща оцінка кредитоспроможності України з боку фінансових ринків, а також віддаляє перспективи відновлення співпраці з МВФ та іншими міжнародними кредиторами.
Для банківського ринку підписання Угоди могло б стати поштовхом , який змусив би європейські банки більш оптимістично розглядати питання своєї присутності в Україні. З великою ймовірністю після підписання Угоди тенденція до виходу європейських банків із українського банківського ринку значно ослабла б. 
На жаль, перенесення підписання Угоди, навпаки, може посилити цю тенденцію. У результаті цього серед європейських банків в Україні незабаром можуть залишитися лише банки з регіону Центральної та Східної Європи, для яких Україна завжди була і залишиться стратегічним партнером (Польща, Угорщина), а також західні банки з “нішевою” корпоративною стратегією.
Марк Зархін, президент гільдії рестораторів Львова:
– Якби Угоду з ЄС підписали, то бізнес став цивілізованішим. Ми мали б можливість отримувати якісні імпортні товари за адекватні ціни. І це не обов’язково замінник тих товарів, які у нас виробляють. Йдеться про товари, яких у нас немає, а їх завозять за високими цінами і тижнями затримують на кордоні... 
Також до нас пішли б високоефективні закордонні компанії, в моїй галузі – це великі мережеві компанії. Тому конкуренція була б для нас складною, важкою, що примусило би робити бізнес ефективнішим. Вважаю це позитивом. Хоча працювати стане складніше і багато збанкрутують, але ми конкуруватимемо з якісним, ефективним міжнародним бізнесом. Це дасть можливість підніматися, вчитися якісно організовувати і вести бізнес. 
Кожен бізнес буде виживати по-своєму, але, дехто таки зникне з ринку, якщо він працює в залежності від умов, які не є ринковими. Це питання не лише Угоди, але й внутрішніх ринкових відносин. Що стосується прозорих умов ведення бізнесу, то їх одразу не буде. Навіть приєднавшись до ЄС, ми ще довгі роки будемо виправляти ситуацію з корупцією. Адже це не лише економічна, але й ментальна складова. Вона не зникає після підписанням Угоди. Це має бути народне рішення. Але, наразі, не видно, щоб народ виступав проти корупції... 
Підписання Угоди можна порівняти з лікуванням. Адже хвору людину можна лікувати двома способами. Перший – проросійський, другий – європейський. Перший – обезболюючий, але неефективний, другий – важкий і болісний, але призводить до одужання. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6455 / 4.18MB / SQL:{query_count}