Кого вони “рятують”?

Урядовці переконують, що призупинили євроінтеграційний процес через “складну економічну ситуацію”, експерти ж говорять про політичні причини

Нинішній рік проходить під знаком серйозного дефіциту фінансового ресурсу. Про те, що так станеться “великі реформатори української економіки” напевне знали ще минулого року, але нічого-нічогісінько (крім покращення власних умов життя) не зробили для народу. 
Лише безсоромно годували нас обіцянками про “пакращєня”… Але українці терпіли, бо мали надію на те, що під час сіміту у Вільнюсі Україна таки підпише Угоду про асоціацію з ЄС. 

МВФ відігнав нас від ЄС

Натомість за тиждень до Вільнюського саміту український уряд відмовляється від підписання Угоди. Пояснює, що це “в економічних інтере­сах держави”. Як можуть говорити про економічні інтереси України ті, хто довів державу до такого стану й просто шукає фінансовий ресурс для виборів-2015?! 

фото: facebook.com/Андрій Шевченко
Прем’єр Микола Азаров заявив, що останньою краплею для рішення призупинити підписання Угоди з ЄС були вимоги МВФ. Про це він сказав під час години уряду у Верховній Раді.  “МВФ висунув вимоги надання кредиту. Вдумайтесь, в розмірі, необхідному для погашення  боргів самого МВФ. Це підвищення тарифів на ЖКГ для громадян. Маємо заморозити заробітну платню, соціальну допомогу на існуючому  рівні, суттєво скоротити витрати бюджету… , – зазначив Микола Азаров, прем’єр-міністр України. 
– Ми маємо ліквідувати пільговий режим оподаткування для сільгоспвиробників… я хочу запитати у вас, так званих лідерів опозиції, ви згідні з такими вимогами МВФ? Я як прем’єр, не згоден. Тому на перше місце було поставлено питання відновлення відносин з Російською Федерацією. Проведення переговорів надасть можливість зняти протиріччя і продовжити рухатися певним стратегічним шляхом без катастрофічних втрат для економіки України”. 
“Це рішення продиктовано виключно економічними причинами і носить практичний характер, ніскільки не змінюючи стратегічного характеру, закріпленого в законі про засади внутрішньої і зовнішньої політики”. Цю його фразу опозиція зустріла вигуками. 
Натомість Микола Азаров обурився: “Послухайте, орать ви завжди можете!.. Послухайте прем’єр-міністра. – Як можемо ігнорувати скорочення на 19% виробництва хімпродукції, на 14% обсягів будівництва машинобудівного комплексу, скорочення  обсягів металургійного комплексу на 6%... експорт товарів з України в Росію скоротився на 2 млрд доларів”, – зазначив він.

У пошуку винних…

Однією примітною рисою нашаї влади є те, що вони завжди знаходять вин­них. Але, парадокс, самі вони ніколи ні за що не відповідають... Цього разу через МВФ Україна нібито змушена призупинити підписання Угоди з ЄС. Мовляв, їх вимоги нам не виконати. А може просто треба визнати, що ми не звикли жити за нормами й правилами, які є в Європі. Не звикли виконувати закони, поважати бізнесменів тощо.  
Крім того, зі слів Олександра Клименка, міністра доходів і зборів “таке рішення Микола Азаров прийняв не сам, а на основі звітів міністрів”. “Що стосується рішення, яке сьогодні прийняв уряд, то його прийняли, виходячи з тих реалій, які ми бачимо, виходячи із тих звітів, які зробили профільні міністри”, – сказав Олександр Клименко.
Представник України при Євразійській економічній комісії (ЄЕК) Віктор Суслов пророкує Україні покращення ситуації в економіці після відмови від асоціації. “Не можу не сказати прямо: всі, хто розуміє економічну ситуацію, позицію уряду підтримають”, – заявив він, інформує “Інтерфакс-Україна”. Він не приховує, що запропоновані Україною консультації мають пом’якшити стосунки з Росією та МС. “Російська сторона на час їх проведення не застосовуватиме ніяких санкцій і обмежень у торгівлі”, – розповів Суслов. Він також заявив, що зрив відносин з МВФ не матиме фатальних наслідків.
“Немає ніякого секрету, що, можливо, більшу допомогу нададуть з боку країн Митного союзу на період, поки триватимуть консультації”, – пояснив представник при ЄЕК. 
Ерік Найман, фінансовий аналітик, керуючий партнер інвестиційної компанії Capital-Times
З економічної точки зору підписання Угоди про асоціацію з ЄС могло погіршити економічну ситуацію. Якщо підписувати Угоду, то лише в пакеті з кредитом МВФ, або зі значною фінансовою допомогою від ЄС. Але ні одне, ані друге нам не світило.

З кредитом від Фонду ситуація зрозуміла. МВФ вимагає підвищити вартість газу для населення на 40%. А що стосується того, чи може Україна стати членом ЄС, то тут питання дуже складне і Європа насправді ніколи не піднімала його. Були лише гасла і готовність допомогати невеликими грошима. Тому нині Україна сподівається на допомогу зі Сходу, тобто Росії і Китаю.

Україні нині потрібно близько 5-6 млрд доларів. Для того, щоб не переходити до режиму жорсткої економії. А це обмеження на валютному ринку, обмеження по оплаті імпорту. Якби ми підписали Угоду про асоціацію і не підвищили ціни на газ для населення, то режим економії довелось би включити. Девальвація гривні можлива. Але технічно, навіть при найгіршому сценарії, Національний банк має можливість утримувати курс стабільним до осені наступного року.

Нині питання, чи знайдуться такі джерела, які дозволять поповнити валютні резерви. Є декілька варіантів. Перший – Росія, другий – для України відкриються зовнішні ринки, але шанси невеликі. У крайньому випадку Кабмін піде на підвищення тарифів за газ для населення. Можемо мати валютну кризу, або ж в останній момент підвищити тарифи і позичити гроші в МВФ.

Що стосується українських бізнесменів, які мріють про те, що їх товари купуватимуть за кордоном, то вони дуже помилялись, бо Європа поки не готова пускати українські товари на свої ринки. По-перше, європейські ринки насичені, по-друге, за якістю наші товари не можуть конкурувати з європейськими і не проходять стандартів. Так, певне полегшення від експорту товарів у Європу було б, але це копійки на фоні зворотнього економічного ефекту.

Якщо ми домовимось із Росією, то припиняться торгові війни. З точки зору економіки, це близький і позитивний ефект. Думаю, що до кінця року вдасться вирішити питання з затримкою коштів, більшу частину боргів виплатять. А інвестори, напевно, чекатимуть. Будуть спостерігати за розвитком подій. Пауза продовжиться до лютого...

Також Україна має проблеми з законодавством. Сподіваюсь, що вдосконалювати закони Україна буде самостійно незалежно від Євросоюзу. Для цього не обов’язково потрібно підписувати Угоду. Треба знати правила і гарантувати їх.

Те, що Угода з ЄС не буде підписана, не стане трагедією для української економіки. Адже різні сектори економіки реагують по-різному. До прикладу, легка промисловість від цього виграє, а металургія понесе невеликі втрати.
Павло Розенко, заступник голови парламентського комітету з питань соціальної політики та праці
Відмова від Угоди з ЄС – не питання економіки, а свідомий політичний вибір, який зробила теперішня влада. Він полягає в тому, що замість того, щоб думати про європейське майбутнє, європейський рівень життя, демократію тощо, влада думає про перемогу на виборах-2015, а для цього їй потрібен фінансовий ресурс, а це російські гроші. Тому говорити нині про те, що вони продовжуватимуть євроінтеграцію не можна, адже вони провалили шанс підписати Угоду про асоціацію.

Людей не цікавить риторика, а реальні дії, а виходить, що ми слухаємо лише порожні балачки урядовців. Риторика – європейська, а реалії – проросійські. Так продовжуватись не може, тому ми й далі рухатимемось у бік Європи, а при нинішній владі це неможливо. Люди хочуть іншого життя. Вирватись із тенет, у яких ми перебуваємо і продемонструвати свої прагнення. Висновок – треба міняти цю владу, бо з нею ми каші не зваримо.

Що стосується проблем бюджету, то тут треба з’ясовувати, чому вони виникли? А тому, що причина кризи – дії нинішньої влади по задушенню бізнесу, скороченню робочих місць, збільшенню заборгованості по зарплаті – це недолуга політика уряду і нині, коли люди очікують і сподіваються на цивілізований європейський вибір, рішення влади їх обурює!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6349 / 4.16MB / SQL:{query_count}