Рейтинг вищий, та кому від того краще?

Україна піднялась у щорічному рейтингу Doing Business на 25 позицій. Але експерти певні: результати дослідження не співпадають з інвестиційним кліматом у країні

Світовий банк і Міжнародна фінансова група “Ведення бізнесу” цього тижня оприлюднили новий звіт. За результатами рейтингу Doing Business, 114 країн значно покращили показники сприяння веденню бізнесу. 
Україна увійшла до десяти країн, які найбільше зробили у цій царині за минулий рік. Щоправда, зростання позиції нашої країни в рейтингу легкості ведення бізнесу почалося ще минулого року, коли вона піднялася на 15 позицій. Тепер же Україна подолала ще 25 сходинок. Світовий банк зафіксував проведення у країні реформ у восьми з десяти досліджуваних напрямків.
Серед індексів, що формують загальний рейтинг, прогрес відсутній лише в питаннях виконання контрактів (45-е місце; падіння на три позиції) і захисту прав інвесторів (128-е місце; падіння на 11 позицій).
Незважаючи на реформи, Україна втратила позиції в індексах підключення до електроенергії (172-е місце), міжнародної торгівлі (148), процедур банкрутства (45). Проте покращились позиції країни у сферах отримання дозволів на будівництво (з 183-го на 41-е місце) та реєстрації прав власності (з 197-го на 97-е місце). У сфері сплати податків – ключової для бізнесу – прогрес виявився мінімальним (усього на одну позицію – до 164-го місця).
Найвищий рейтинг (13-е місце) Україна має за легкістю надання кредитів. Країна випередила Бразилію, але все ще відстає від багатьох держав СНД, наприклад, Білорусі, Киргизії і Росії. Сергій Осавалюк, керівник проекту Міжнародної фінансової корпорації з інвестиційного клімату в Україні, не бачить нічого дивного в тому, що наша країна піднімається в рейтингу.
“Незважаючи на всі недоліки нашої регуляторної системи і держави загалом, проведено досить непогану роботу зі спрощення тих процедур, які вимірюються рейтингом. Результати об’єктивні. Крім того, проведено реформи, за які проголосували в парламенті, але яких ще не врахували при дослідженні. Думаю, це дуже позитивно, що ми покращили свою позицію в рейтингу”, – розповів учора “Пошті” Сергій Осавалюк.  
Натомість Олександр Пасхавер, директор Центру економічного розвитку, дивується, чому індекс Doing Business не відображає наслідків нинішньої політичної влади – формальну та неформальну монополізацію. “Ми покращуємо позиції в цьому рейтингу, але при цьому рівень корупції і монополізації у країні зростає. Можу лише припустити, наскільки ефективним є цей показник. Doing Business визначає, наскільки країна є привабливою для інвестора. Нині Україна не надто приваблива для інвесторів, але водночас її позиція у цьому дослідженні зростає. Дивно... Люди, які його проводять, повинні подумати про це неспівпадіння”, – певен експерт.
Сергій Осавалюк каже: частково можна погодитись із думкою, що бізнес та інвестори не відчули покращення. “Але варто розуміти, що цей рейтинг не вимірює абсолютно все. Він не вимірює рівня корупції, ефективність судової системи. Тобто якщо держава спростила умови відкриття бізнесу, то вона їх спростила. Також спрощені процедури, пов’язані з будівництвом. Крім того, у рейтингу є пункти, за якими Україна пасе задніх. Наприклад, податкова система”, –  пояснює Сергій Осавалюк. 
До слова, прем’єр-міністр України Микола Азаров на засіданні уряду заявив, що окремим напрямком роботи уряду повинна бути співпраця з міжнародними рейтинговими агентствами. Нагадаємо, що зараз Україна в рейтингу Doing Business посідає 137 місце, поліпшивши свій показник за 2011 – 2012 рік на 15 позицій.
Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес асоціації
Добре, що Україна піднялася у рейтингу на 15 сходинок. Європейська бізнес асоціація має власний рейтинг, який оцінює настрої інвесторів. Він слугує барометром того, як втілюються ті чи інші реформи, чи подобаються вони бізнесу. Нині (за п’ятибальною шкалою) індекс зупинився на позначці 2,37. У третьому кварталі відбулося суттєве покращення бізнесу – з 2,17.

Це пов’язано з тим, що Україна стоїть на порозі Вільнюського саміту та має намір і шанси підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Тобто через євроінтеграційні прагнення України відбулося покращення настроїв інвесторів.

Проте вони відзначають, що насправді покращення бізнес-клімату не відбулося. Doing Business фіксує певні реформи, які відбуваються у нашому середовищі і є важливими під час складання цього рейтингу. Якщо взяти окремі з них, важливі для бізнесу (наприклад, захист прав інвесторів, виконання контрактів), то в цих сферах не відбулося жодних зрушень. А саме вони найбільше впливають на настрої інвесторів. Якщо права інвесторів не захищені чинним законодавством або судовою системою, контракти не виконуються, а це дуже негативно впливає на настрої бізнесменів.

Також Doing Business аналізує легкість доступу до кредитування. Погоджуємось з тим, що в Україні легко дістати кредит. Але для бізнесу важливо, скільки він коштує. Вартість кредитних ресурсів у нашій країні нині занадто висока, і це провокує негативні настрої інвесторів. За результатами дослідження в нас покращення, а настрої інвесторів залишаються у негативній площині.

112 місце краще, ніж 137, але це не панацея, адже треба говорити про радикальне покращення. Україна має опинитись у першій десятці країн з легкості ведення бізнесу. Ми повинні говорити про рівні правила гри, прозорий і передбачуваний бізнес-клімат.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8220 / 4.11MB / SQL:{query_count}