Складні переговори

Цього тижня до України вкотре приїздили представники МВФ. Економісти і експерти певні: Україна має дуже мало шансів отримати кредит від Фонду

До України знову приїжджали представники Міжнародного валютного фонду. 17 жовтня вони намагались проаналізувати економічну ситуацію в Україні та вивчити заходи уряду щодо її стабілізації. Відомо, що виснов­ки чиновників Фонду безпосередньо впливають на умови відкриття нової кредитної лінії для України.
Як писала “Пошта”, попередня програма stand-by завершила свою дію ще в минулому році. Відтоді україн­ська влада заявляє про необхідність відкриття нової кредитної лінії обсягом близько 15 млрд доларів. Ці кошти в першу чергу необхідні для проведення виплат за попередніми кредитами МВФ – у жовтні-листопаді цього року країні належить виплатити Фонду три транші на загальну суму 1,57 млрд доларів. Ще 2,5 млрд доларів потрібно виплатити в 2014 році.
“Традиційно пов’язують підписання асоціації з ЄС і угоду з МВФ, вважаючи, що обидві у нас “в кишені”. Насправді це не так, і Україну чекають дуже складні переговори з МВФ”, – вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Поза тим, нездатність уряду продовжити співпрацю з МВФ серйозно позначається на економіці України і реальному секторі.
Минулого місяця міжнародне рейтингове агентство Moody`s знизило суверенний рейтинг України до переддефолтного рівня Саа1, назвавши однією з причин такого кроку зменшення ймовірності підписання угоди з МВФ у зв’язку з наближенням президентських виборів 2015 року.
Як писала “Пошта”, слідом за суверенним були погіршені рейтинги інших українських емітентів, що істотно підвищило вартість залучення бізнесом позикового капіталу.
Нагадаємо, основною проблемою у взаєминах з МВФ останніми роками було небажання української влади підвищувати тарифи на газ для населення і підприємств теплокомун­енерго.
Сергій Терьохін, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики певен, що отримати кредит від Фонду буде нелегко. “Економічно оцінювати діяльність українського уряду може лише психіатр. Фонд, як і будь-який кредитор, має оцінити можливість повернення позичених грошей у строк. А це неможливо! Тому ймовірність того, що ми отримаємо кредит від Фонду дуже мала”, – розповів учора “Пошті” Сергій Терьохін.
Лише цього року борги держави зросли у 1,5 рази
Він каже, що МВФ має низку питань до українського уряду, зокрема, чому держава живе не на свої доходи, чому дає пільги мільярдерам і не хоче підняти перехресні кредитування в газовій галузі. 
“Під час візиту до України представники фонду хотіли подивитись так звану дорожню карту, тобто, як уряд планує вирішувати проблеми, а такої карти в нього – немає. Наш уряд не кваліфікований і тому не розуміє, що треба зробити, щоб врятувати українську економіку”, – каже парламентар. З його слів, нині уряд не може зібрати податки, бо дав пільги олігархам, а якщо забере їх, то втратить політичну підтримку. 
“Залишається – брати в борг. Лише цього року борги держави зросли у 1,5 рази. А за всю каденцію нинішнього Президента – у 2,4 раза. Це мова йде лише про короткі борги, які треба швидко повертати. У нас буде пік у третьому кварталі 2014-го і це не співпадає з нашими валютними запасами. Як наслідок, держава може стати банкротом”, – веде далі Сергій Терьохін.
Натомість російські економісти використовують недолугість нашого уряду, щоб перешкодити асоціації України з ЄС. Мовляв, коли ми приєднаємось до ЄС, в нас буде дефолт, проблеми з бюджетом, зовнішніми боргами, виплатою “соціалки”. 
З бюджетною і фіскальною політикою, яка є нині в Україні, навряд чи ми отримаємо кредит від МВФ й після асоціації з ЄС
“І це так! Якщо ми не приєднаємось до ЄС – це станеться швидше. Бо це не проблема наших зовнішніх стосунків, а проблема недолугості і жадібності уряду. З бюджетною і фіскальною політикою, яка є нині в Україні, навряд чи ми отримаємо кредит від МВФ й після Асоціації”, – каже Сергій Терьохін. Крім того, якщо ми отримаємо транш, то ці гроші не можуть бути спрямовані на виплату зарплат чи пенсій. Адже за статутом МВФ – гроші можуть бути використані для підтримки золотовалютного запасу. 
Ці фінанси мають конкретне призначення – стабілізувати курс гривні, але не збільшити зарплати. Але, чи готовий МВФ кредитувати країну, яка по вуха в боргах, але з европейським баченням…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2238 / 4.1MB / SQL:{query_count}