Дорогий борщовий набір

Експерти прогнозують: що гіршими будуть погодні умови, то швидше дорожчатимуть овочі

фото: Андрій Польовий
В Україні вже давно стало нормою те, що урядові прогнози, очікування й обіцянки далекі від реальності. Але скільки можна обманювати людей?! Коли настане давно обіцяне “пакращєння”? Певно, не скоро. 
Проте, якщо послухати представників влади і проаналізувати рівень життя населення, стає зрозуміло, що “пакращєння” для одних вже давно настало, а інші, певно, не дочекаються. 
Цієї осені “черговим сюрпризом” для українців стали високі ціни на овочі так званого борщового набору. Експерти аграрного ринку кажуть: через несприятливі погодні умови на ринку буде недостатньо доброї продукції й вона буде дорога.

Ситуація на ринках

Ажіотажу на львівських ринках поки немає. Щоправда ціни кусаються. Звісно, все залежить від якості й кількості купленого товару, але продавці певні, дешевшати нічого не буде. 
Пані Галина чотири роки продає овочі на львівському базарі й певна, що ближче до зими ціни підвищуватимуться. “Так є кожного року, а цієї осені ще й врожай поганий. Крім того, на початку тижня ціни на ринку одні, а наприкінці – на декілька копійок вищі. Але люди все одно купують, бо ж треба щось їсти”, – розповідає “Пошті” львів’янка.
Кілограм картоплі (залежно від сорту) коштує 3 грн – 6 грн за кілограм, столовий буряк – 3-3,50 грн за кілограм, морква – 3 – 6 грн за кілограм, капуста – 2-3 грн за кілограм, цибуля 4 – 10 грн за кілограм. Отже, аби зварити баняк борщу, лише на овочі треба витратити більше 20 грн. 

Картопля ще подорожчає…

Іван Стефанишин, експерт аграрного сектору, розповів “Пошті”, що вартість овочів залежатиме від погодних умов. “Чим гіршими будуть погодні умови, тим швидше дорожчатимуть овочі. Проте, якщо потепліє і люди зможуть докопати картоплю, то це стримає ріст ціни на неї”, – каже Іван Стефанишин.
Але цієї осені “другий хліб” таки добряче подорожчає. “Найбільшого стрибка ціни на картоплю варто очікувати після того, коли її закопають на зимове зберігання”, – наголошує Іван Стефанишин. Відомо, що близько 99% картоплі є в населення. Після того, як селяни закопають її на зберігання, на ринку залишиться картопля сільськогосподарських підприємства, які вирощують її.
Кілограм картоплі подорожчає більше ніж на гривню
“Картопля буде дорожчати! Адже будь-який дефіцит провокує зростання ціни. Теоретично – картоплі достатньо, а практично – ні! Бо населення не організований сектор і немає виробленої системи заготівлі. Раніше споживспілки чи інші структури закуповували в населення картоплю, тепер цього немає”, – розповідає наш співрозмовник.
Зі слів Івана Стефанишина, люди звикли купувати картоплю у міру необхідності, тобто не тримають її в підвалах по два-три центнери. “А цього року варто змінити підхід. Хто хоче мати дешевше, має закупити наперед. Однозначно, картопля буде дорожчати, а наскільки – залежить від багатьох обставин. Ймовірно, що кілограм другого хліба подорожчає більше ніж на гривню!”, – прогнозує експерт.  

В Азарова свій прогноз. Нереальний!


фото: Андрій Польовий
Натомість Микола Азаров, прем’єр-міністр України, не сумнівається, що урожай овочів в Україні – достатній, зокрема картоплі цього року зберуть “два річні запаси”. Про це прем’єр заявив, відкриваючи засідання уряду. За його словами, останнім часом деякі українські ЗМІ “мусують” тему ймовірного різкого подорожчання овочів і картоплі. Сприяє цьому, на думку прем’єра, погана погода, яка не дає закінчити збір урожаю. Але й того, що уже зібрано, має вистачити українцям. 
“Зараз картоплі зібрали майже 20 млн тонн, а валовий збір прогнозується в обсязі 22 млн тонн... При тому, що на споживання населенням потрібно в рік 6,3-6,5 млн тонн, на насіння – близько 6 млн тонн”, – сказав прем’єр. “Тобто, ми маємо приблизно два річні запаси картоплі”, – підрахував Микола Азаров. За словами прем’єра, цього року картоплі в Україні буде більш ніж достатньо.
Порівняно з минулим роком овочі борщового набору подорожчали більше ніж на 50%
“Не треба піддаватися штучним ажіотажам і закуповувати картоплю на зиму за завищеними цінами. Це принесе вам лише втрати”, – порадив він. Підвищення вартості картоплі – недопрацювання місцевої влади та посередників. “Наприклад, минулого тижня ціна на картоплю у місті Києві становила 4,2-5,3 гривень за кілограм, а вже після повідомлень у ЗМІ… ціна на окремих ринках підвищилася до 6-8 гривень”, – обурився Микола Азаров. Він доручив відповідним структурам з’ясувати причини здорожчання.

Мовою цифр

Слухаючи такі прогнози глави уряду, думаєш – невже в уряді не знають реальної ситуації? Адже, якщо подивитись на індекс цін по Україні, то ріст цін на капусту  становить 16% – порівняно з минулим роком, на цибулю – 44%, картоплю – 33%, моркву, буряки – 35%. Експерти кажуть, що в такому діапазоні ціни будуть зростати й далі. 
“Можливо, навіть трохи більше. Порівняно з минулим роком борщовий набір значно подорожчав, але це трапилось не тепер, а давніше”, – каже Іван Стефанишин. 
Згідно статистичних даних, щороку люди все більше витрачають на закупівлю споживчих товарів. Так, минулого року українці витрачали на місяць – 1142 грн, а цього року – 1190 грн на їжу. До слова, мінімальна зарплата в Україні – 1147 грн. З цього випливає, що більшість пересічних громадян нашої країни бідують, адже їм вистачає лише на їжу. “Доходи населення не збільшуються, а ціни підвищилися”, – каже Іван Стефанишин.

Нема де зберігати овочі! 

Не набагато краща ситуація на ринку зі столовим буряком і морквою. Цих овочів теж не буде вистачати, тому вони дорожчатимуть. “Порівняно з минулим роком цієї продукції менше. Погодні умови були несприятливі й витрати були чималі, тобто собівартість продукції – вища”, – розповідає Іван Стефанишин. 
 Солодкого піску не вистачає   
Ближче до весни подорожчає й цукор. Іван Стефанишин розповідає: цукрові заводи ще не розпочали роботу з новою сировиною, а її цього року буде недостатньо.
“Якщо говорити про виробництво, то цифра, яку урядовці озвучували, насправді буде меншою. Реально в Україні можуть виробити 1 млн 200 тонн солодкого піску, а споживають – 1 млн 800 тонн. Не найкраща ситуація й з перехідними запасами. Звісно, не можна розголошувати державні запаси. Але, задекларована цифра – 700 тис. тонн не відповідає дійсності. Щоправда приватні структури мають цукрові запаси. На них напевно й розраховують, але все залежатиме від потреби”, – пояснює Іван Стефанишин.
Продавці львівських ринків і магазинів великого попиту на солодкий пісок не спостерігають, адже сезон закруток позаду. Експерти кажуть, що стрибок ціни на цукор люди відчують після нового року. “Ближче до весни цукор буде дорогий. Нині ж кілограм цукру у приватних господарствах можна придбати за 5,60 – 5,70 грн. Але такої ціни після нового року не буде!!!”, – каже Іван Стефанишин.
Тож ціна на столовий буряк і моркву точно не впаде, а зрости може. Однак, якщо проаналізувати ринок, то ціни на плодоовочеву продукцію були завищені ще з весни, але на це ніхто не реагував. Іван Стефанишин каже: “Навесні чекали нового урожаю, але високі ціни були сформовані на овочі ще минулого року з травня місяця”, – пояснює експерт. З його слів, теперішня цінова політика на ринку вигідна для виробника, адже при високих цінах він має можливість інвестувати в галузь. “Натомість для споживача – це проблема”, – зазначає співрозмовник “Пошти”.
Зі слів експерта, цього року складний рік для врожаю капусти й не надто сприятливий для цибулі. Тому ці овочі теж трошки подорожчають. Іван Стефанишин певен: нам треба навчитись культури закупівлі. “Купувати варто тоді, коли мінімальний пік ціни. Люди, які хочуть робити закрутки, заготівлю на зиму, мають відслідковувати ситуацію, погодні умови тощо і робити висновки”, – каже спеціаліст з питань агропромислового комплексу. 
До прикладу, кілограм огірків коштував 3,50 грн, але після різкого похолодання зеленці зникли з прилавків і нині кілограм огірків коштує 9 грн.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.0710 / 4.16MB / SQL:{query_count}