Війна держав і кланів

Експерти певні: торгoвельна суперечка з Росією може відкрити Україні європейські ринки

Торгoвельна війна України з Росією набрала небачених обертів. Звісно, росіяни не вперше висловлюють невдоволення українським експортом, але блокувати всю українську продукцію на кордоні, – такого ще не було. Можливо тому, що не було на це причини.
Нині ж, коли наша держава взяла курс на Європу, Росія реально відчуває, що втрачає свій вплив. Крім того, й українські політики задумуються про те, з ким їм вигідно працювати. „Пошта” з’ясовувала, чому і як довго Росія може блокувати українські товари, а також, хто допомагатиме нам протистояти „солодкій” помсті росіян.

На стадії... перемовин

Постійні сутички й тиск з боку Кремля загартували Україну, але, на жаль, так і не навчили наших урядовців правильно й адекватно реагувати на такі дії. Після тиску на компанію “Рошен”, Москва взялась за українські сири, а у четвер, 15 серпня, на кордоні заблокувала усі без винятку українські товари. Так, про проблеми з постачаннями заявила низка українських компаній, зокрема “Метінвест”, “Мілкіленд”, завод імені Фрунзе, “Інкерман”, “Оболонь” та інші. 
Це спричинило довжелезні черги на кордоні й масу різної інформації. Не коментував цю тему хіба ледачий. Економічні й політичні експерти по різному оцінюють ситуацію, але всі в один голос певні: причина торговельної війни – політична. І насамперед пов’язана з тим, що восени цього року Україна має намір підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
Натомість Москва вперто стоїть на своєму, мовляв, вважати це торговельною війною неправильно. “У Росії до України є претензії у сфері захисту прав споживачів. Рішення про зупинку імпорту з України приймала митна служба Росії, а на рівні Кабінету Міністрів жодних рішень не було”, – сказав керівник Росспоживнагляду, головний державний санітарний лікар РФ Геннадій Онищенко.
Загалом ми переговорами задоволені. Було знайдено порозуміння, і я переконаний у тому, що найближчим часом всі ті дії, які ми намітили, будуть здійснені і буде прийнято рішення по кондитерській продукції
Звісно, повірити в це важко, адже зупинивши на кордоні українські машини і перевіряючи усі продукти, росіяни розуміють, що реально перекривають дихання українським компаніям, завдаючи їм чималих втрат. Натомість наші урядовці до цього часу спромоглися лише пообіцяти, що вирішать проблему... І лише вчора, 16 серпня, приїхали до Москви на переговори. Щоправда, переговори стосувалися продукції “Рошен”. А як же інші українські товари, що застрягли на кордоні? Але, вочевидь, до них руки українських посадовців ще не дійшли. 
Як сказав, міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк після переговорів з Геннадієм Онищенком у Москві: – “Загалом ми переговорами задоволені. Було знайдено порозуміння, і я переконаний у тому, що найближчим часом всі ті дії, які ми намітили, будуть здійснені і буде прийнято рішення по кондитерській продукції”. Крім того, Україна і Росія домовилися створити комісію з гармонізації стандартів якості продукції. Та як вона працюватиме – залишається лише здогадуватись....

Телефонна розмова

Але, так воно вже повелося, що всі важливі питання обговорюють і вирішують неофіційно, наприклад, по телефону. Вчора з’явилася інформація, що президент РФ Володимир Путін у телефонній розмові з Президентом України Віктором Януковичем обговорив питання двостороннього співробітництва, у тому числі пов’язані з митним оформленням вантажів на російсько-українському кордоні. Про це повідомили в прес-службі Кремля.
“Відбулася телефонна розмова президента РФ з президентом України. Президенти обговорили різні аспекти двостороннього співробітництва, включаючи питання, що стосуються митного оформлення вантажів на російсько-українському кордоні”, – повідомили в прес-службі. Інші подробиці бесіди невідомі. І як показує практика, саме пункт “інші” – найважливіший...

Фірташа хочуть посварити з Януковичем

Тим часом, експерти невтомно шукають причину цього конфлікту і вбачають їх не лише ззовні, але й всередині країни. Зокрема вважають, що це не війна РФ проти України, чи Путіна проти Януковича. Це війна групи “РосУкрЕнерго” проти найближчого оточення українського президента, себто “сім’ї”. 
Так, політолог Віктор Небоженко каже: – “Група “РосУкрЕнерго” – “піднялась” на дуже близьких і навіть непристойно інтимних відносинах з російською елітою, “Газпромом” і усіма спецслужбами й бандитами, адже вони усі між собою пов’язані. Дмитро Фірташ і його група провідники російського впливу, але це неправда, що Фірташ спровакував торгoвельний конфлікт”, – певен Віктор Небоженко.
80% РФ тримається на імпорті, а він іде через Одесу, Львів, Ужгород. Як тільки наші прикордонники й митники отримають право поводитись з російськими перевізниками так, як вони з нашими, ситуація миттєво зміниться. Лише українська митниця може поставити Росію на коліна!
На думку політолога, причину конфлікту треба шукати в тому, що одна з груп, наближена до українського президента, хоче посварити гаранта з “групою Фірташа”. Хто саме це хоче зробити Віктору Небоженку важко сказати: – “Це всі інші... починаючи від Клюєва, “принца Олександра” і т.д.... їх дуже багато”, – підозрює Віктор Небоженко. З його слів, звинувачувати Дмитра Фірташа вигідно тим, хто хоче посварити його з “сім’єю”: – “ Вони не хочуть, щоб група Фірташа брала участь у президентській компанії-2015. Тому на нього вказують, як на не надійного партнера Віктора Януковича”. 

Свобода від “Газпрому”

Проте у тверждженні, що у торговельних війнах винен Дмитро Фірташ є й елемент правди. Біда в тому, що людина не може все життя залежати від когось і рано чи пізно захоче звільнитись від того чи іншого впливу. Віктор Небоженко каже, що Дмитро Фірташ давно втомився від кремлівського контролю і кримінального союзу з “Газпромом”, тому хоче від нього відірватися.
“Бачимо, що частина оточення українського Президента вступила в торгівлю з газом вже не з “Газпромом”, а з їх противниками на Заході. Як наслідок, на Заході купують російський газ. Думаю, що Фірташ розмірковує, як отримати свободу після довгих років вигідної для нього співпраці з “Газпромом”. Але, це не дає йому підстав тепер (не дочекавшись виборчої компанії-2015) сваритись із Януковичем і тим більше з “рукой дающей”, тобто Путіним”, – певен політолог.  Він стверджує, що Дмитро Фірташ не хоче працювати з Росією, “бо вона – безперспективна”. 

СОТ нам не допоможе

Як би там не було, але фінансові втрати для українських виробників будуть чималі. Так, за підрахунками Федерації роботодавців України, експорт українських товарів до РФ у другому півріччі 2013-го прогнозували на рівні 8,5 млрд доларів. У об’єднанні підрахували, що втрати України від дій російської сторони можуть досягти у другому півріччі 2-2,5 млрд доларів. То хто ж допоможе Україні протистояти Кремлеві. Логічно, що це мав би зробити Європейський Союз і СОТ, адже ведучи такі ігри Росія порушує норми і вимоги СОТ.
Втрати України від дій російської сторони можуть досягти у другому півріччі 2-2,5 млрд доларів
Натомість, Віктор Небоженко каже, що на допомогу від СОТ  не варто чекати. “У всьому світі такі конфлікти регулярні й вирішують їх просто, – за рахунок патріотизму і жадібності місцевих прикордонників. Не варто забувати, що таємниця Росії не в її силі, а в її слабкості. 80% РФ тримається на імпорті, а він іде через Одесу, Львів, Ужгород, тобто, через Україну. Ми – транзитна країна.
Як тільки наші прикордонники й митники отримають право поводитись з російськими перевізниками так, як вони з нашими, ситуація миттєво зміниться. Лише українська митниця може поставити Росію на коліна!”, – вважає політолог.

Війна з Росією – найкращий спосіб заручитися підтримкою ЄС
Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу “Berta Communications”, – про те, як довго Росія зможе тримати торговельну облогу, і хто допоможе Україні протистояти Кремлеві
– Чому, на Вашу думку, Росія розпочала торговельну війну з Україною?
– Росія втратила інструмент впливу на Україну. Поведінка російського президента “розвінчує” дії Росії. Москва вперше за двадцять років не має на кого поставити в Україні. Адже ставки були різними. Свого часу росіяни вважали своїм кандидатом Леоніда Кучму, який нібито їх зрадив. Потім таким кандидатом став Віктор Янукович, який теж не виправдав сподівань Путіна. Тепер вони ставлять на Медведчука, людину з рейтингом 0,01%. Це повний провал російської стратегії.
– Як довго триватиме торговельна війна?
– Варто розуміти, що Росія – країна з величезним розміром ВВП. Для України втрата 2,5 млрд доларів – дуже велика, а для Росії – як крапля у морі. Помиляються ті, хто вважає, що Росія розблокує український експорт найближчим часом. Вона може тримати торговельну облогу декілька місяців, йдучи на фінансові втрати, але змушуватиме цим Україну відмовитись від Угоди з ЄС. 
– Деякі експерти й політологи звинувачують у цьому конфлікті Дмитра Фірташа. Мовляв, нині у нього не найкращі стосунки з оточенням українського Президента....
– Дмитро Фірташ тепер у відчаї, адже його бізнес пов’язаний із Росією. Тому теперішнє погіршення торговельних відносин із РФ його безпосередньо стосується. Взаємини Фірташа із “сім’єю” погіршились давно, адже фінансові вклади, які бізнесмен зробив задля перемоги Януковича, йому не повернулися.
– ... але учасники групи “РосУкрЕнерго” при владі.
– Так, висуванці групи “РосУкрЕнерго” Юрій Бойко і Констянтин Грищенко формально отримали статус віце-прем’єрів, але реально їх  понизили у посадах. Сьогодні вони нічого не вирішують. До того ж, їх відсторонили від управління стратегічними питаннями.
Останній найбільший представник цієї групи – Сергій Льовочкін. Нині він активно “заграє” з іншим кандидатом на пост президента – Віталієм Кличком. Тому у нього напружені відносини з Президентом Януковичем, що може призвести до його відставки вже у вересні.
– Хто може його замінити?
– Замість нього можуть призначити або представника “сім’ї”, або його заступника Олега Ларіна, або діючого міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.
– То яку ж “роль” відіграє Дмитро Фірташ у російсько-українській торговельній війні?
– Насправді, Фірташ втрачає, бо саме у газовій сфері в України є великі проблеми: наша країна зменшує споживання газу. Хоча у Дмитра Фірташа є бізнес у ЄС, зокрема в Угорщині. Йдеться не про те, що він втрачає у результаті цієї торговельної війни з Росією, а про те, що він не задоволений, адже стає сильнішою “сім’я” і його конкурент Рінат Ахметов.
– Як, на Вашу думку, діятиме далі Дмитро Фірташ?
– Робитиме ставку на Віталія Кличка. Для цього він використовуватиме нещодавно куплені медіаресурси та намагатиметься все більше дистанціюватися від діючого Президента. Проблема й у тому, що нинішній уряд на чолі з прем’єром виявились не готовими до такого сценарію, хоча могли б його передбачити.
– Хто ж допоможе нам протистояти Росії? 
– Торговельна війна з РФ підсилить симпатію до України з боку ЄС і США. Війна з Росією – найкращий спосіб заручитися підтримкою ЄС. Також це підсилює шанси України підписати Угоду про асоціацію, тому що Путін фактично відрізав інші шляхи для Януковича і не залишив йому альтернативи.
– Україна виграє від цього?
– Так, бо змушена буде переорієнтувати свій експорт на європейські ринки та Китай і надалі розвивати їх. Якщо враховувати, що з боку Росії політична аргументація є більшою, ніж фінансова, то ЄС і США зможуть допомогти Україні, відкривши нам можливість експортувати на їхні ринки наші товари. Тим більше, Угода про зону вільної торгівлі, яку Україна планує підписати, – це лише частина великого договору про асоціацію, яка дозволить українській продукції потрапити на ринки ЄС. Нині Заходу вигідно підтримати Україну. 
Розмовляла Наталія Пиртик
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.8108 / 4.2MB / SQL:{query_count}