Невже знову... вексель!

Депутати-опозиціонери певні: розрахунок векселями призведе до фінансових махінацій, браку обігових коштів і затримки зарплат

Цього тижня нардепи таки проголосували за законопроект №2290а, який дає уряду можливість розраховуватися з підприємствами векселями. Опозиція певна: це призведе до збільшення зовнішніх зобов’язань і втрати великої частини економічної незалежності України. 
Крім того, впродовж року вексельну політику уряду відчують і пересічні громадяни. Зі слів Ксенії Ляпіної, заступника голови парламентського комітету з питань економічної політики, незабаром українці перестануть вчасно отримувати зарплату. Натомість у провладній партії навпаки вважають, що законопроект дозволяє удосконалити фінансову систему України. 

У держави великі борги і дірявий бюджет

Відповідно до закону, право видавати векселі мають органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Як відомо, можливість випуску векселів передбачена законодавством, але норма про їхній випуск у цьому році поки в бюджеті не передбачена. Також законопроект передбачає випуск не лише казначейських, а й банківських векселів для погашення державної заборгованості.
Вони можуть бути оформлені як у документарній, так і у електронній формі. Порядок видачі, обігу, погашення та стягнення за банківськими векселями затверджує Нацбанк, а за казначейськими – Кабмін. Векселі планують випускати на строк до п’яти років, але погасити їх можна буде раніше – в рахунок оплати податкових зобов’язань.
З’явиться декілька структур, наближених до „сім’ї”, які будуть дисконтом скуповувати векселі для того, щоб згодом пред’являти їх бюджету, для розрахунків з боргами 
Незважаючи на те, що за відповідне рішення проголосували 246 народних обранці, підстав для його прийняття, на думку Степана Кубіва, заступника голови парламенського комітету з питань фінансів і банківської діяльності, не було. Проте причина очевидна – відсутність коштів у Держбюджеті. Зокрема, проблема з коштами на казначейських рахунках і великі борги держави, в першу чергу по поверненню ПДВ підприємствам та інше. 
„Цей закон прийняли, тому що рано чи пізно наш уряд чекають зустрічі з міжнародними фінансовими організаціями, представниками МВФ. Останні побачили незбалансовану дохідну частину бюджету й великі борги, які є в юридичному полі перед підприємцями, які подали заявки на повернення ПДВ. А це тягне за собою велику проблему”, – розповів учора „Пошті” Степан Кубів.
З його слів, торік різниця між доходами й витратами (не в бік доходів – „Пошта”) була 53 млрд грн. „Коли формували бюджет на 2013-й рік, дохідну частину збільшили на 10%. Якщо проаналізувати перше півріччя, то дохідна частина цього року менша, ніж була минулого. Можемо приблизно спрогнозувати баланс до кінця цього року, ймовірно, що недовиконання бюджету буде ще більше, ніж минулого року!”, – певен народний депутат.

Векселі „використають”

То якою ж, насправді, буде роль векселів на українському ринку? Можливо, схожою до майнових сертифікатів у 2000-х роках. Економісти одностайні – це призведе до негативної тенденції у розвитку ринкової економіки. „Вдарить по облікових коштах українських виробників і експортерів. Це папір, на якому наживуться ті, хто будуть причетні до вексельних площадок, до функцій фінансових установ, які будуть скуповувати векселі”, – підозрює Степан Кубів. Він певен, що векселі будуть використані олігархічним кланом, який буде брати участь у приватизації. 
„До прикладу, я виписав вексель, і в мене його купили дисконтом – 30 чи 50%. Якщо ви будете мати доступ до вексельних площадок, то можете, користуючись векселем, брати участь в купівлі, приватизації тих чи інших фірм, акцій тощо. В результаті ви можете отримати живі кошти. Сам вексель розрахований на повернення коштів – 20% у рік, тобто, на п’ять років із дохідністю п’ять відсотків. Це означає, що ви отримали папірчик, який не підкріплений коштами, але за рік ви маєте дохідність п’ять відсотків. Не отримавши гроші, повернені з ПДВ, із доходу п’ять відсотків – сплачуєте всі податки „живими коштами””, – розповідає Степан Кубів.

Тіньова економіка і махінації

Зрозуміло, що поява цього фінансового інструменту негативно вплине на економічні процеси, але депутати-опозиціонери певні, що говорити про крах фінансової системи України чи дефолт не варто. Степан Кубів вважає, що це призведе до збільшення зовнішніх зобов’язань і втрати великої частини економічної незалежності України. 
До слова, цього року, випуск векселів обмежений урядом до 25 млрд грн. Можливо це випадковість, але заборгованість перед підприємствами по поверненні ПДВ приблизно така ж. Від 20 до 28 млрд грн боргу визнаного судами!
Степан Кубів акцентує: цей закон може спонукати на ринку тіньову економіку, це буде інструмент наближених фірм до діючого уряду, який дасть їм можливість скуповувати за безцінь векселі і проводити з ними фінансові махінації, не підкріплені коштами. „Ми вертаємось до ручного управління економікою! Поява нових ринкових інструментів призведе до фінансових махінацій з векселями на ринку”, – каже співрозмовник.  

Готові до...

Натомість депутати провладної партії позитивно оцінюють даний закон і вважають його зручним і потрібним... Ба більше, міністерство доходів і зборів України готове (!) до адміністрування відшкодування податку на додану вартість шляхом оформлення казначейських фінансових векселів. Про це вчора заявив керівник відомства Олександр Клименко, інформує „Економічна правда”.
У міністерстві вважають, що запровадження фінансових казначейських векселів, з одного боку, дозволить спростити і прискорити процедуру відшкодування ПДВ для платників податків, з іншого – допоможе частково зняти навантаження з бюджету. 
„У зв’язку із запровадженням інструменту фінансових казначейських векселів, Міністерство доходів і зборів не тільки не знизить контроль за чистотою декларування, а й посилить роботу щодо попередження формування фіктивного податкового кредиту задля відшкодування ПДВ”, – сказав Олександр Клименко.
Протерміновану заборгованість підприємства отримуватимуть виключно векселями і згода на це у них „виникне”
Фахівці відомства вважають, що отримання платниками податку бюджетного відшкодування шляхом видачі векселів базується на принципі добровільності, тобто самі платники зможуть визначати, в якій формі отримувати бюджетне відшкодування: грошима чи векселями. „Така можливість не поширюватиметься на автоматичне бюджетне відшкодування, яке проводитиметься, як і зараз, лише грошовими коштами”, – зазначили у міністерстві. 
Поза тим Ксенія Ляпіна, заступник голови парламентського комітету з питань економічної політики, голова підкомітету з питань банкрутства, власності та інших речових прав, певна, що прострочену заборгованість підприємства отримуватимуть виключно векселями і згода на це у них „виникне”.
„З’явиться декілька структур, наближених до „сім’ї”, які будуть дисконтом скуповувати векселі для того, щоб згодом пред’являти їх бюджету, для розрахунків з боргами. Як наслідок, упродовж року відчуємо брак обігових коштів і затримку зарплат. Пересічні громадяни перестануть вчасно отримувати зарплату, хоча вже нині є такі випадки”, – розповіла „Пошті” Ксенія Ляпіна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4184 / 4.04MB / SQL:{query_count}