Молоді безхатченки

З кількості наданих кредитів на житло випливає, що державна програма молодіжного кредитування малоефективна, бо не вирішує проблеми загалом

фото: vmr.gov.ua
Час від часу українська влада намагається допомогти нам з вами вирішити квартирне питання. Відслідкувати часові рамки цієї теми не важко, адже вона традиційно активізується напередодні виборів, а опісля успішно зникає… Згадаймо, чим закінчилась “президентська іпотека”? Як кажуть люди, вона не закінчилась, а відійшла в небуття... І те правда.
Хоча не все так безнадійно, адже нині діє декілька програм, які дають можливість українцям здешевити вартість житла або отримати кредит на нього. Зокрема, загальнодержавна програма молодіжного будівництва передбачає отримання кредитів для купівлі житла або покращення його умов. Поза тим, експерти певні: вона малоефективна, адже реально кредити отримують одиниці у той час, як інші безнадійно роками чекають у так званих квартирних чергах.

Плани і реалії

Нині у Львові – 737 сімей чекають на можливість взяти кредит за рахунок бюджетних коштів. Але, якщо такий кредит отримають хоча б п’ятнадцять людей – буде дуже добре. Як розповів “Пошті” Петро Гошовський, головний спеціаліст управління молоді, сім’ї та спорту Львівської міськради, цьогоріч на молодіжне кредитування з міського бюджету запланували виділити близько чотирьох мільйонів гривень. 
“Цієї суми вистачить, щоб прокредитувати близько 15 осіб. Але, оскільки це дохідна частина бюджету, то місто може отримати потрібну суму, а може й не отримати. До прикладу, торік депутати теж запланували чотири мільйони гривень на молодіжне кредитування, але місто отримало доходів на суму 1 млн 200 тис. грн, тому з списку 15 осіб, кредити отримали лише двоє... плюс було докредитовано дві-три сімї”, – каже Петро Гошовський.
У Львові – 737 сімей чекають на можливість взяти кредит за рахунок бюджетних коштів
Для того, аби стати кандидатом на отримання такого кредиту, треба надати довідку, що ви потребуєте житла або покращення його умов та довести вашу платоспроможність. Петро Гошовський розповідає, що ставлять на квартирну чергу в Львівському регіональному управлінні фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Отже, якщо у вас є дві необхідні довідки – ви потенційний кандидат на купівлю чи ремонт житла.
“Проте існують певні критерії, які формують рейтинг, тобто чергу. Все обраховують за відповідною формулою і кожній людині комп’ютер присвоює певну кількість балів. Це і формує загальний список (чергу) і ваше місце в ньому”, – каже Петро Гошовський. 
Згідно постанови Кабінету Міністрів України (від 29 травня 2001 р. №584) “Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла” бали додають молодим посадовцям, науковцям, багатодітним сім’ям тощо. Тобто, якщо ви підпадаєте під “потрібну” категорію, то не мусите чекати довго на отримання кредиту, адже можете стати, наприклад, одразу другим у списку...

Розрахунки за формулою

Яке житло може придбати людина, визначає постанова Кабміну № 584 від 29.05.2001. У ній же прописано, хто може отримати кредит і критерії щодо будівництва. “Це може бути будівництво, замовником якого є сам фонд, або інше, головне, аби ціна квадратного метра відповідала нормам Мінрегіонбуду. Відповідна постанова передбачає, що кредит є маловідсотковим – 6% річних. Проте якщо у сім’ї є діти, то він може стати і безвідсотковим за рахунок покривання державних чи міських коштів”, – каже Петро Гошовський.
У Львівському регіональному управлінні фонду сприяння молодіжному житловому будівництву “Пошті” розповіли, що ціна квадратного метра залежить від забудовника і в кожного вона різна. Так, в середньому вартість метра квадратного на Львівщині коштує від 5 тис. грн до 7100 тис. грн за метр квадратний. Також за формулою вираховують скільки метрів квадратних розраховано на сім’ю. “До прикладу, на трьох осіб вийде близько 70 метрів квадратних”, – підрахував Петро Гошовський.

Малоефективна програма

Валерій Веремчук, член комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради, розповів, що на основі державної програми, депутати міськради на останньому засіданні сесії прийняли міську. 
“При такій кількості наданих кредитів ця програма неефективна. “Якщо говорити про Львівщину, то нам з Держбюджету на ці програми виділяють дуже мало коштів, у той час коли іншим регіонам України дають набагато більше. Коли ми приймали цю програму, то йшла мова про те, що коштів з Держбюджету буде набагато більше від тих, які виділяє місто. Але чомусь все вийшло навпаки. Тобто формулу порушили центральні органи влади. Для того, аби все було не лише на словах, у 2009-му ми виділили земельну ділянку на вул. Росколяни під будівництво молодіжного житла. Суттєво здешевило будівництво те, що земельна ділянка була надана містом безкоштовно”, – розповідає “Пошті” Валерій Веремчук.
Зі слів Петра Гошовського, будівництво житла на вул. Роксоляни співфінансує місто, а замовником є “Укрмолодьжитло”. Цьогоріч на це будівництво в міському бюджеті передбачено п’ять мільйонів гривень і розпорядником коштів є департамент фінансової політики міськради.
Все обраховують за відповідною формулою і кожній людині комп’ютер присвоює певну кількість балів. Це і формує загальний список (чергу) і ваше місце в ньому
“Ми зацікавлені, щоб кредити надавали. Що стосується програми, то коли її винесли на сесію, проект ухвали був завізований головами усіх комісій і проголосований”, – додає Петро Гошовський. Щоправда, депутат міськради Валерій Веремчук висловив два зауваження до запропоновоного проекту ухвали. Перше – коли підготують рішення виконкому, друге – дати людині змогу двічі відмовитись від запропонованого житла. 
У проекті ухвали йшлося, що якщо кандидат відмовляється від житла, то йому повторно не пропонують, а Валерій Веремчук наполіг, аби кандидат мав право відмовитися двічі. Себто, коли йому не подобається житло або, якщо він не є платоспроможним. Пропозиції були внесені і проголосовані. Тож ухвалу прийняли з редакційними правками.
Валерій Веремчук певен: така програма потрібна, але визнає, що «толку з неї мало, адже якщо бути відвертим, то вона не вирішує “квартирного питання” і не впливає на проблему загалом». “Житло і кредити на нього отримують одиниці, а сотні – чекають...”
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4238 / 4.03MB / SQL:{query_count}