Худоба не винна!

“Пошта” з’ясовувала, які наслідки матиме урядова ідея щодо заборони з 2015-го торгівлі домашніми молокопродуктами та м’ясом

За півтора року на українських ринках введуть заборону на торгівлю домашніми молокопродуктами та м’ясом, якщо вони не будуть відповідно оброблені та сертифіковані. Це пов’язано з тим, що при вступі до СОТ Україна зобов’язалася наблизити норми показників безпеки вітчизняної продукції до загальноприйнятих, тому реалізувати необроблене молоко, сир домашнього виробництва, а також м’ясо тварин подвірного забою, з 1 січня 2015 року буде заборонено!
Експерти певні: ідея добра, але для її втілення у селах мають бути створені кооперативи. Проте нині вони з’являються не надто активно та й потребують немало коштів. Крім того, існує ще й інша проблема, самі селяни не надто розуміють проблему і потребу їх створення. 

Ідеї і плани

Микола Гриценко, керівник напряму “Розвиток ринкової інфраструктури” (проект USAID “Агроінвест”) розповідає, що безпеку і якість харчових продуктів регулює закон. 
“У 2009 році прийняли закон “Про безпеку та якість харчових продуктів”. Він передбачає, що з 2015-го на ринках буде заборонено продаж м’яса худоби домашнього забою. Проблема в тому, що в кожному регіоні має бути створено сертифікований забійний цех, який би відповідав санітарним нормам”, – розповідає “Пошті” Микола Гриценко.
Втім не можна сказати, що таких цехів в Україні немає, але їх обмаль. “В одних регіонах їх створюють, починаючи з переобладнання колишніх сільських стодол під забійні цехи. В інших – будують нові. Але якщо у всіх регіонах України до 1 січня 2015-го буде створено відповідну кількість цехів, то  проблем не буде. А там, де їх не буде, то люди зможуть споживати м’ясо, але не продавати на ринку!”, – наголошує Микола Гриценко.

Говорили-балакали...

Одночасно з попередньою пролонгацією обмежувальних норм закону “Про безпеку і якість харчових продуктів” Кабміну було доручено розробити державну програму створення мережі пунктів закупівлі молока та забійно-санітарних пунктів тварин, що утримуються в домогосподарствах. Але концепцію програми не схвалили. Відповідно не були створені мережі пунктів закупівлі молока та забою худоби. Їх немає і досі, зазначив Микола Гриценко. Не секрет, що біологічна безпека товарів і продуктів харчування в нашій країні не контролюється належним чином.
Зі слів Івана Стефанишина, експерта аграрного ринку Львівщини, тема дуже важлива, але на рівні влади, далі розмова не заходить. “Так, на Львівщині є забійні площадки сертифіковані й узаконені, але їх небагато. Якщо говорити про продукцію, яка йтиме на ринки, то варто сказати про ціну, адже вона зростатиме, бо людина, яка захоче забити худобу в певних умовах, мусить за цю послугу заплатити. Це питання до влади, а не до експертів. Адже вже нині в області мають діяти програми, які мають надавати допомогу тим підприємцям, які будуть створювати чи обладнувати приміщення для забою худоби. Проте крім експертів, ніхто нічого не каже, а закон набуде чинності менше, ніж за два роки”, – розповідає “Пошті” Іван Стефанишин.

Ціна і якість

  Ситуація з цехами в Україні й, зокрема на Львівщині, залишає бажати кращого, але набагато складніша ситуація з молоком, яке для того, аби потрапити на прилавок, має пройти обробку на молокопереробному підприємстві. Іван Стефанишин каже, що це скасувати неможливо, адже це вимога СОТ! “А нині рішення –  невідоме! Програма велика і втілити її в життя за рік неможливо. Тим більше, що треба провести навчання, пояснити селянам, нащо ці новації”, – веде далі експерт.
Іван Стефанишин наголошує: люди мають розуміти, що якість молока має бути іншою. “Нині на ринках кількість молока переробленого і непереробленого становить 50 на 50. А це багато! Тому треба розуміти, що це гроші селян, які вони втратять. Треба провести розрахунки і внести зміни в рамках програми. Зараз за цією програмою на Львівщині ефективно працює лише канадський проект”, – розповідає Іван Стефанишин.  

Львівщині потрібно 900 кооперативів

Зі слів експертів, обіцянки чиновники дають охоче, але як планують їх втілювати в життя – наразі невідомо. Проте самі посадовці й депутати запевняють, що у 2015-му нічого критичного не станеться. Мовляв, необхідна кількість коперативів буде створена і люди будуть поінформовані. Як розповів “Пошті” Андрій Чопик, заступник начальника головного управління агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, в області потрібно створити близько 900 кооперативів. Цьогоріч на підримку молокозаготівлі і переробки було виділено мільйон гривень. 
“Готується серйозна державна програма, яка буде діяти й на Львівщині по створенню кооперативів. Нині це питання номер один, над яким працює велика кількість людей. Зараз відбувається зміна вектора аграрної політики й підприємництва. Сільгоспвиробники мають усвідомити, що 2015-й рік стане початком їх аграрного бізнесу”, – певен Андрій Чопик. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4243 / 4.01MB / SQL:{query_count}