Місце для ІТ-бізнесу

“Пошта” дізнавалася, чому у Львові у 2013-му не збудують запланованих індустріального і бізнес-парків. Одна з причин – депутати вкотре не можуть порозумітися з чиновниками

 “Пошта” дізнавалася, чому у Львові у 2013-му не збудують запланованих індустріального і бізнес-парків. Одна з причин – депутати вкотре не можуть порозумітися з чиновниками

Цього року у Львові, на жаль, не розпочнуть будівництво ні IT-парку, ні індустріального парку. Ці проекти досі на стадії розробки. Щоправда, чиновники міськради і депутати мають різні думки щодо їх реалізації, що в свою чергу відтягує і навіть ставить під загрозу проекти. Адже це може закінчитись тим, що інвестори, які й так не поспішають працювати в Україні через економічні ризики і недосконале законодавство, зникнуть... А хто від цього виграє? Ніхто, адже місто втратить податки, а люди – робочі місця.

Робота над проектом

Швидко чи повільно львівські чиновники розробляють документацію для будівництва індустріального парку. А зводити його планують у Рясне-2, на ділянці площею 22,6 га, щоправда не цього року...
Як писала “Пошта”, 5 ве­ресня минулого року прийняли Закон “Про індустріальні парки”, а 15 вересня у Львівській міськраді затвердили концепцію розвитку парку. Так, 27 грудня на сесії прийняли ухвалу про дозвіл на виготовлення детального плану територій, тобто для відведення земельної ділянки для парку. 
Зі слів Сергія Кіраля, начальника управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міськради, нині триває робота над проектом індустріального парку.
“Земельники замовляють його виготовлення. Паралельно Кабмін погодив процедуру Державної реєстрації індустріальних парків в Україні. Цей порядок був передбачений законом, але ще не розроблений. Відповідно до нього, реєстрацією парків займається Держінвестпроект разом із Міністерством економічного розвитку. Реєстрація потрібна для легітимізації парку, тоді компанії, які працюватимуть у ньому матимуть право користуватися податковими і митними пільгами, що передбачені чинним законодавством”, – розповідає “Пошті” Сергій Кіраль.
З його слів, нині триває підготовка технічної документації на землю і відведення земельної ділянки під індустріальний парк. Цим займається  управління земельних ресурсів міськради. Тепер депутати на сесії мають затвердити проект землеустрою детального плану територій. 
“Маючи документ про відвід земельної ділянки, на його основі ми зможемо отримати витяг з земельного кадастру і сформувати остаточний пакет документів для подачі в Держінвестпроект на реєстрацію парку”, – пояснює посадовець. 
Сергій Кіраль певен: пройти всі необхідні процедури можна за місяць, але затримка за депутатським корпусом.
Адже для продовження роботи потрібно дві ухвали сесії: перша – по землеустрою і детальному плані територій, друга – по створенню парку. 
Якщо міські обранці проголосують ці ухвали, то вже в травні, зі слів Сергія Кіраля, можна буде розпочати конкурсні процедури на відбір керуючої компанії. 
“Важливо, щоб індустріальним парком займалася компанія з доброю  репутацією в інвестиційних колах. Вона повинна мати зв’язки і базу даних потенційних інвесторів. Адже основне її завдання не інвестувати в розвиток, інфраструктуру парку, а залучати інвесторів. Має переконувати їх прийти до Львова і побудувати завод”, – веде далі Сергій Кіраль.

Цього року не будуватимуть

Співрозмовник акцентує: цей парк потрібен Львову, адже “ефективність від його реалізації може складати до 40 млн грн у рік, із податків від доходів  фізичних осіб. І понад два мільйони гривень податку за землю”. Якщо підрахувати, то це становитиме приблизно 2% зі загальноміського бюджету. Нагадаємо, що річний бюджет Львова становить 
2,5 млрд грн. Але для того, що ці кошти потрапили до міської скарбниці, індустріальний парк має запрацювати. Зі слів Сергія Кіраля, сума інвестицій в його будівництво становитиме щонайменше 
40 млн доларів.
“Більше 20 га землі, 10 з них можна забудувати, це 100 тис. кв. м. Отже в будівництво самих приміщень треба заінвестувати 40 млн доларів”, – підрахував Сергій Кіраль. – Інвестори практикують орендувати готові приміщення, бо будувати в Україні не наважуються. Але такий варіант теж можливий, адже були перемовини з інвесторами, які хочуть мати свою земельну ділянку. Згідно Закону “Про індустріальні парки” керуюча компанія має право передати земельну ділянку в межах парку у володіння, тобто він може її купити. Це теж добре.” 
Сергій Кіраль пояснює, аби пришвидшити процес в міськраді паралельно триває робота в кількох напрямках: із Держінвестпроектом, працюють над земельною ділянкою і думають про проведення конкурсу на відбір інвестора. “Плануємо в травні оголосити проведення конкурсу на визначення керуючої компанії. І в червні укласти з нею угоду, якщо все йтиме за планом”, – каже він. 
Проте чималі проблеми матиме й керуюча компанія, яка має знайти інвестора, виготовити проект і лише тоді розпочати будівництво. 
Сергій Кіраль визнає, що до кінця року будівництво парку не розпочнуть. Зважаючи на те, що індустріальний парк, призначений для промисловості і об’єктів логістики. Він каже, що депутати і міський голова зацікавлені в його будівництві. 
Чи потрібен Львову бізнес-парк?
І це справді так! Міські обранці кажуть, що зведення індустріального парку дасть місту немалу вигоду: податки і робочі місця. А ось щодо бізнес-парку в них виникають сумніви....Мовляв, чи справді він потрібен Львову?
Сергій Кіраль, розповів, що біля аеровокзалу на вул. Ряшівській, планують збудувати шість офісних приміщень, висотою 5-6 поверхів, загальною площею 30 тис. метрів квадратних. 
“Крім того плануємо, що там буде кафе, відпочинкова зона , багаторівневий паркінг тощо. Спробуємо створити моватицію для ІТ-компаній, щоб вони хотіли розмістити там свої офіси. Всі проекти плануємо реалізовувати за кошти інвесторів”, – розповідає він.
З його слів, ІТ-парк можна реалізувати двома способами: перший – якщо на сесії міськради, депутати приймуть положення про укладення інвестиційних договорів. Згідно положення, земельна ділянка 4,6 га буде відведена під комунальне підприємство, а воно укладе з інвестором договір. Згідно якого, комунальне підприємство дає землю, а інвестор – будує об’єкти. Земля залишається за містом до моменту реалізації проекту. Потім інвестор її викуповує в міста”, – пояснює чиновник.
Поза тим, міських депутатів не влаштовує такий сценарій... Сергій Краль  підозрює, що причиною цього є відсутність довіри депутатів до міського голови. 
“Другий спосіб – купити право користування земельною ділянкою на аукціоні. Лише офісні приміщення обійдуться інвесторові щонайменше 20 млн євро, плюс багаторівневий паркінг і благоустрій території. Реалізація бізнес-парку може розтягнутися на три-пять років”, – додає співрозмовник. 
Як бачимо, напрацювання є, але хто ж буде будувати? Сергій Кіраль каже, що нині немає конкретного інвестора. “Можуть інвестувати місцеві компанії, але пропозицій до мене поки від них не надходило. Тому розраховуємо більше на іноземних інвесторів. Найактивніші нині бельгійці, нідерландці, австрійці, поляки”, – каже співрозмовник.
Натомість один із керівників ІТ-компанії, що працює у Львові, розповів “Пошті”, що чув про цей проект, але не отримував конкретних пропозицій. Проте певен, що у нашому місті не вистачає якісних офісних приміщень для роботи... 
Начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій певен, що привабити інвестора до Львова цілком реально, адже за інвестиційною привабливістю, наше місто посідає друге місце після Харкова. І за м’якими критеріями є на першому місці – вміння працювати з інвесторами.
Сергій Кіраль зазначає: незважаючи на непорозуміння між депутатами і мером, проекти обох парків мають шанс на успішну реалізацію. “Це молоді проекти. Цього року, ймовірно, будівництво не розпочнуть, але у 2014-му це цілком реально”, – запевняє Сергій Кіраль. 

01.05.2013 15:47
Ігор Мартинів

Мізки течуть за кордон


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4340 / 4.15MB / SQL:{query_count}