Антисоціальний бюджет – 2013

Експерти б’ють на сполох: в новому фінансовому документі країни заморожені всі соціальні стандарти! Наступного року українці не побачать обіцяних виплат знецінених вкладів Ощадбанку…

Експерти б’ють на сполох: в новому фінансовому документі країни заморожені всі соціальні стандарти! Наступного року українці не побачать обіцяних виплат знецінених вкладів Ощадбанку…

Таки дочекалися! Цього тижня Верховна Рада України VI скликання нарешті прийняла державний бюджет на 2013 рік. Що ж, Микола Азаров таки додержав слова і домігся того, щоб головний фінансовий документ для українців приймала Верховна Рада попереднього скликання на своєму останньому засіданні. 

Так, згідно із документом, Кабмін запропонував наростити дефіцит держбюджету в 2013 році на 30%, порівняно з бюджетом 2012-го, до 50,4 млрд грн, адже доходи передбачають на рівні 361,5 млрд грн, а витрати – 410,7 млрд грн. Крім того, в новому бюджеті ціна російського газу становить 421 долар, прогноз ВВП – 3,4%, а інфляція – на рівні 4,8%. 

Як писала “Пошта”, згідно з новим бюджетом, облігації на 8 млрд грн будуть випущені для фінансування “Нафтогазу”, на 300 млн грн – для Українського дунайського пароплавства, на 5 млрд грн – для Аграрного фонду і на 1,4 млрд грн – для збільшення статутного фонду Ощадбанку. Таким чином, реальний дефіцит бюджету становитиме не 50,4 млрд грн, а 65,1 млрд грн. 

Проте експерти і нардепи-опозиціонери кажуть, що бюджет-2013 не можна назвати багатообіцяючим для пересічних українців. Навпаки, обіцяного покращення життя в новому році чекати не варто. 

Павло Розенко, провідний експерт Центру ім. Разумкова і новообраний депутат Верховної Ради певен: через бюджет-2013 українці житимуть в злиднях, адже “покращення” відчують, як правило, малозабезпечені верстви населення. 

“Новий бюджет має відверто антисоціальний характер! Ми ще раз побачили, як урядовці покращуватимуть життя людей. Нині ми маємо бюджет, у якому всі соціальні стандарти на наступний рік повністю заморожені”, – розповідає “Пошті” Павло Розенко.

З його слів, щороку в Україні соціальні стандатри підвищували чотири-п’ять разів. “А ось у бюджеті на 2013-й зростання соціальних стандартів передбачене лише двічі – в січні та грудні. Притім у січні мінімальна зарплата збільшиться “аж” на 13 грн,  пенсія – на 10 грн. А потім упродовж року ні мінімальна зарплата, ні пенсія не індексуватимуться. Людей заганятимуть за межу бідності, більшість соціальних стандартів залишатимуться незмінними”, – каже співрозмовник. 

Павло Розенко зазначає: якщо простежити темпи збільшення соціальних стандартів, то цього року вони зростали на 12 – 14%, а наступного року зростання буде менше ніж на 10%. 

“Це ще раз підтверджує, що так звана “турбота” уряду про народ відійшла на задній план. Крім того, маємо великі проблеми з Пенсійним фондом, адже нам обіцяли покращення в 2012-му, після пенсійної реформи. А у 2013-му в Україні життя мало б бути райським. Проте маємо цілком іншу картину – лише зростання дефіциту наступного року збільшиться на 20 млрд грн. Очевидно, що пенсійна реформа провалена урядом і не дала жодних результатів. Виходить, що нас просто обманювали. Мовляв, підвищуймо пенсійний вік, і тоді буде збільшення пенсій”, – каже Павло Розенко. Він певен: наступного року люди не побачать обіцяних виплат знецінених вкладів Ощадбанку. 

ДО ТЕМИ

Держбюджет-2013 в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин надто (в негативному значенні) відрізняється від попередніх (2011 і 2012 років). Про це йдеться в аналізі держбюджету на 2013 рік Асоціації міст України.

“На останній квартал 2013 року працівники бюджетної сфери міст та інших населених пунктів не забезпечені зарплатою, відсутні кошти на оплату комунальних послуг та для розрахунків за енергоносії. Все це – на тлі значного збільшення в 2013 році видатків на силові структури та юстицію (Генпрокуратура – на 29%, СБУ – на 24,6%, Мін’юст – на 12,8%, МВС – на майже 6%)”, – йдеться в аналізі.

Дефіцит ресурсів на фінансування галузі житлово-комунального господарства становить 12 млрд грн, зокрема, повністю не забезпечені видатки на ліфтове господарство, реконструкцію гуртожитків, покращення якості води, переоснащення і капремонт будинків, в яких утворюються ОСББ, заміну та капремонт теплових мереж, заходи з енергоефективності та енергозбереження та багато інших програм.

“Не передбачене повне фінансування соціальних пільг, наданих державою. В першу чергу це стосується пільгового проїзду (в бюджеті передбачені два млрд грн, хоча мінімальна потреба становить три млрд грн). 

Ще однією новацією, що негативно вплине на населення, є нестача коштів на соціально-економічний розвиток окремих територій. На 2013 рік уряд виділив усього 1,34 млрд грн, що на 2,8 млрд грн менше за відповідний показник 2012 року.

Крім того, розподіл цих коштів неадекватний. Майже 50% цієї суми спрямували у Донбас: 30% (400,6 млн грн) – в Донецьку обл.; 16,3% (218 млн грн) – в Луганську. 10,5% (140 млн грн.) – на виборчий округ Литвина (ОВО №65).

В той же час у Київ спрямували 11 млн грн (0,8%); у Вінницьку область – 2 млн грн (0,2%); Волинську – 9 млн грн (0,7%); Чернівецьку та Хмельницьку – по 5 млн грн (0,4%); Івано-Франківську – 8 млн грн (0,6%).

Взагалі не виділили коштів Закарпатській, Миколаївській, Полтавській, Тернопільській, Херсонській і Черкаській областям. Лише мільярд гривень пропонують спрямувати через Держфонд регіонального розвитку, хоча, відповідно до ст. 24-1 Бюджетного кодексу, ці видатки мають становити 3,2 млрд грн. Це означає, що в 2013 році не буде надана підтримка депресивним територіям.

Також не передбачили фінансування Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011 – 2015 роки.

Як зазначають у Асоціації, не було проведено бюджетних консультацій з органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями.

“Всупереч нормам закону “Про асоціації органів місцевого самоврядування” та Бюджетного кодексу держбюджет 2013 року був прийнятий без урахування думки українських міст”, – йдеться в повідомленні.

 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7067 / 4.14MB / SQL:{query_count}