Чи безпечні високі банківські ставки?

Нині деякі банки пропонують покласти гривню під ставки вищі, ніж 22% річних

Нині деякі банки пропонують покласти гривню під ставки вищі, ніж 22% річних

Банки підвищують відсоткові ставки під депозитні вклади у гривнях. Якщо наприкінці літа банки пропонували від 17% до 19% річних у гривнях, то нині деякі фінустанови готові зберігати ваші гроші більш ніж під 22% річних.

Здогадатися чому така ситуація має місце нескладно, адже банки теж готуються до парламентських виборів, і хочуть застрахувати себе, створивши собі так звану “фінансову подушку”. 

Безперечно, щоб таке зробити,  банки мусять залучити якнайбільше грошей у клієнтів. Проте зробити це не так просто, бо ситуація з ліквідністю банків погана через те, що немає вільних готівкових коштів. Тому банки підвищують депозитні ставки, хочуть заохотити людей нести гроші до фінустанов. Якщо порівняти аналогічний період минулого року, то неважко сказати, що в цей час від кінця літа, до зими теж відбувався пік росту депозитних ставок. 

Проте, незважаючи на політичну ситуацію в країні, банки завжди прагнули і прагнутимуть нагромадити фінансовий ресурс. 

Так, Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ каже, що коли банкам не вистачає грошей, то вони завжди підвищують депозитні ставки. “Якщо є дефіцит гривні, то зрозуміло, що банки підвищуватимуть депозитні ставки в гривнях. Незалежно від виборів нині державі не вистачає фінансових ресурсів. Банки хочуть наростити фінансовий ресурс, що дасть їм можливість кредитувати, а фінансові ресурси не йдуть настільки швидко, якби цього хотілося”, – пояснює “Пошті” професор. 

Не секрет, що тепер люди більше заощаджуть у валюті, і тому безумовно банкам не вистачає коштів на гривневі операції. Цікаво, але деякі аналітики прогнозують, що в гривнях депозити можуть зрости (уявіть собі!) навіть до 30%! А це великі гроші!

КОМЕНТАР

Володимир Пилипчук, економіст:

- Гривня не людина, яку можна (слід) любити чи довіряти. Гривня - засіб платежу, засіб накопичення, міра вартості товарів тощо. І згадані властивості вона отримує не генетично, не спадково, а в результаті діяльності людей (НБУ, уряд), що забезпечують її курс, її стійкість, її купівельну спроможність, рівень її конвертованості на зовнішних ринках та інші параметри. Якщо відповісти по-філософськи, то - гривню я поважаю, але людям від яких залежить її репутація - ні! Те ж саме можна сказати і про молоду дівчину... Дивлячись, в які руки попаде.... Але дівчина здатна самостійно чинити опір неналежному поводженню з нею, a гривня - ні! Тому питання довіри до гривні - це похідна від довіри до людей, що забезпечують її стійкість. Нинішнім урядовцям і керівництву Нацбанку я жодним чином не довіряю. Це мародери, одним з об'єктів мародерства яких є і національна валюта. 

З слів Ростислава Слав’юка, таке підвищення депозитних ставок – величезна дорожнеча фінансових ресурсів, якої ми не знали з часів серйозних фінансових криз. “Гривневих ресурсів не вистачає і працівники банків мусять підвищувати депозитні ставки. Це сигнал, що українська економіка нині нездорова! А якщо економіка справді хвора, то одразу дорожчають гроші, от вони й дорожчають. Така тенденція – не до добра! Відомо, що утримувати високі депозитні ставки в банках небезпечно. Тому мова йде не про те, що попереду вибори, а про те, що фінансова система України хвора! Здорожчання грошей є небезпечним для економіки!”, – каже економіст.

Тому рекомендує українцям не спокушатися на високі банківські ставки, а довіряти свої заощадження стабільним фінустановам. “Варто класти гроші в ті банки, де найнижчі відсот­ки, оскільки банки, в яких є проблеми, починають підвищувати депозитні ставки”, – пояснює Ростислав Слав’юк. 

З цим не можна не погодитися, адже світова практика показує, що фінустанови, які різко підвищували депозитні ставки, незабаром ставали банкрутами. Тому банки нині банально прагнуть врятувати “свою шкуру”. 

Професор Ростислав Слав’юк рекомендує людям класти гроші в ті фінустанови, де є найнижчі депозитні ставки, які вже давно не підвищують. Адже ті банки, які підвищують депозитні ставки мають ознаки фінансової скрути, неліквідності. Тому намагаються високими ставками заманити клієнта.

ДО ТЕМИ

Банки знатимуть про українців усе 

В Асоціації Український кредитно-банківський союз (УКБС) повідомили, що президент Віктор Янукович дав доручення НБУ, Мін’юсту, Мінфіну та Нацкомфінпослуг забезпечити доступ банків до баз даних державних органів про фізичних осіб-позичальників.

“Дані існуючих державних реєстрів, насамперед Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів, Єдиного державного реєстру ДАІ МВС потрібні банкам для належної перевірки достовірності та актуальності даних, представлених потенційним клієнтом”, – заявила гендиректор УКБС Галина Оліфер, інформує ТСН.

Метою надання такого доступу є підвищення надійності кредитного аналізу платоспроможності позичальників і забезпеченості кредитів. Так, станом на 1 липня цього року банківські борги громадян України склали 189 млрд 687 млн грн, інформують “Коментарі”.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.1057 / 4.13MB / SQL:{query_count}