Зробити податкову більш відкритою

Віталій Пекарчук, голова Державної податкової служби у Львівській області, про центр обслуговування платників податків, інвесторів і мільйонерів

Віталій Пекарчук, голова Державної податкової служби у Львівській області, про центр обслуговування платників податків, інвесторів і мільйонерів 

Підприємці нарікають на недосконале законодавство, корупцію, невідшкодування ПДВ. Є зауваження й до роботи податківців. Своєю чергою, податківці як у столиці, так і у Львові запевняють: із фіскальної служби Державна податкова служба перетворились у сервісну. 
Про те, як податківці планують знаходити спільну мову з місцевими підприємцями, “Пошта” спілкувалася з головою Державної податкової служби у Львівській області Віталієм Пекарчуком. “Зараз змінюємо підходи до роботи. Платник податків – це наш партнер”, – запевняє співрозмовник. 
Мораторій
на перевірки 

– Віталію Семеновичу, прошу сказати, що робить Державна податкова служба для того, щоб бізнесові легко працювалося у Львові?

– Відомо, що гроші люблять тишу і спокій. Зокрема, на державному рівні встановлено мораторій на проведення перевірок малого і середнього бізнесу. Його дію продовжено до 1 липня 2012-го. Це позитивно вплинуло на розвиток і становлення малого та середнього бізнесу. Було чимало непорозумінь із переходом на спрощену систему оподаткування. ВРУ спільно з ДПСУ внесли у Податковий кодекс певні поправки, і це дало позитивний імпульс для розвитку бізнесу. 
Ми суворо дотримуємося вказівок ДПСУ та норм Податкового кодексу. Торік нога податківця не ступала на жодне підприємство малого і середнього бізнесу, за винятком тих, де є скарги, постанова суду чи прокуратури. Цю категорію підприємців ми зобов’язані перевіряти. Податковий кодекс дозволяє нам робити позапланові перевірки, щоб подивитись на дійсний стан справ. 

–  За час перебування на посаді голови ДПС у Львівській області, що Ви особисто зробили, аби полегшити життя підприємцям?

– Передусім ми пом’як­шили відносини між податковою і бізнесом. Що розумію під словом “пом’якшення”? Нині керівник малого, середнього чи великого підприємства має можливість потрапити на прийом до голови ДПС, його заступників, начальників управлінь не лише у прийомні дні, але й у будь-який час. На відкриту співпрацю з підприємцями орієнтуємо начальників ДПС у районах міста. Багато питань можна вирішити, не пишучи заяв, скарг, а, поговоривши з людиною віч-на-віч, прийняти правильне рішення. 
Потреба впевненості  

– На Вашу думку, які основні проблеми і ризики є для бізнесу та інвесторів у Львові?

– Бачимо, в якому стані на Львівщині дороги, ЖКГ тощо. Фінансового ресурсу, який держава має у своєму розпорядженні, не вистачає, щоб вирішити ці проблеми, тому потрібно залучати інвестиційні кошти. Коли інвестор прийде до нас? Коли буде стабільне законодавство та спокій, коли інвестор буде певен у завтрашньому дні та законодавстві. 
Податковий кодекс – це документ, який стабілізує нашу податкову систему. Найперше бізнесменам та інвесторам потрібні стабільність і розуміння того, що необхідно робити, і впевненість, що він отримає прибуток. Інвестор має бути певен, що він прийшов сюди не на півроку чи рік, а на десятки років і законодавство не зміниться завтра, не прийде податкова з претензіями. 

– Змоделюємо ситуацію: Ви – не голова ДПС області, чи розпочали б Ви сьогодні в Україні власний бізнес?

– Я ризикнув би створити власний бізнес, але детально прорахував би все наперед. Якщо бути відвертим, то я, напевно, один із не багатьох розумію цю ситуацію зі середини. Коли людина розпочинає свою справу, то ризики завжди є, але вона має все прорахувати. Нині одного бажання замало… 
Новоспечений бізнесмен повинен цілком собі звітувати, бути економістом, юристом, технологом, якщо займається виробництвом. Тобто знати свою справу досконало, бо вільних ніш зараз немає. Ризики є навіть у найрозвинутіших країнах, таких як США, Великобританія, Франція, Німеччина. Кожна людина, яка йде в бізнес, ризикує своїми грошима, але сказати, що нині розпочати бізнес в Україні неможливо, не можна. 

– У ЗМІ була інформація, що Україна зайняла перше місце за кількістю податків. Скажіть, будь ласка, скільки податків у державі є насправді?

– Казали, що в Україні 135 податків. У це число включили все: і відрахування в Пенсійний фонд, і соціальні внески. Податкова скоротила вдвічі кількість загальнодержавних податків і місцевих – до п’яти. Ось це дійсно податки, і їх адміністрування здійснює ДПС. Є 14 загальнодержавних податків і 5 – місцевих, які можуть вводити на місцях відповідні органи. Хотів би я подивитися, які податки входять у число 135.

– Відомо, що Україна займає 152 місце за легкістю ведення бізнесу. На Вашу думку, що потрібно зробити, щоб підняти нашу державу на вищий рівень? Тим часом підприємці нарікають на посилення податкового тиску…

– Звичайно, є низка чинників, які впливають на ведення бізнесу. Щойно починаються негаразди, відразу кажуть про посилення податкового тиску. Як про це можна казати, якщо торік ми не перевіряли підприємства малого і середнього бізнесу, за винятком випадків, передбачених законом. Планові перевірки минулоріч скоротили вдвічі. Мали провести 1627, провели 826. На 20% зменшили число перевірок у першому кварталі цього року, проти першого кварталу 2011-го. То про який податковий тиск можна  казати?! 
Згідно з Податковим кодексом, ми не маємо права виходити на перевірку, якщо за десять днів не попередили про це підприємця. Якщо провели документальну перевірку, підприємство має рік спокою. Пам’ятаю часи, коли ми мали 50% зареєстрованих підприємств перевіряти…
Наголошую: говорити про те, що податковий тиск підвищився, немає жодних підстав!
Про центр обслуговування платників податків 

– У лютому відбулося громадське слухання “Створення умов для малого та середнього бізнесу як один з основних пріоритетів економічного розвитку області”, під час якого підприємці висловили свої скарги та пропозиції до податківців. Тоді скаржились на невідшкодування ПДВ, корупцію та неможливість достукатись до чиновників. Чи вдалося Вам вирішити хоча б одну з цих проблем?

– Задля більшої довіри підприємців до податкової буде створено центр обслуговування платників податків. Плануємо його відкрити наприкінці  квітня. Такі центри будуть не лише на Львівщині, але й в усій Україні. Якщо вдасться створити центр у такому вигляді, як він є у нас на папері, то нарікань підприємців на турнікети не буде. Людина, прийшовши в податкову, на одному поверсі зможе вирішити всі проблеми й дістати відповіді на всі запитання. Зможе здати звіт, взяти довідку, отримати консультацію. Наші консультанти слухатимуть усі скарги і проблеми підприємців і одразу допомагатимуть їм. Робимо все для того, щоб платник податків, прийшовши у стіни податкової, міг задовольнити всі свої потреби, пов’язані з роботою ДПС. 
Наприклад, підприємець дав нам довідку, а ми будемо з’ясовувати, куди її скерувати – в адміністрацію, податкову міліцію, щоб підприємець не бігав з довідками поверхами. Також буде кафе – чай, кава, безкоштовний інтернет. 
Сподіваємося, що із запровадженням центру зникнуть черги. Також можна буде здати електронну звітність, буде відділення банку на два-три робочі місця, аптека, магазин, перукарня. Робота центру буде спрямована на допомогу підприємцям і на економію їхнього часу. Проте, якщо підприємець захоче зустрітись із керівництвом податкової, він може це зробити через бюро перепусток.
Побороти стереотипи!

– Скажіть, будь ласка, чому люди бізнесу не надто полюбляють податківців?

– У цьому є доля правди. А хто любить, коли в нього забирають? Усі люблять, коли дають… У певні моменти нашої діяльності були неправильні підходи. Ті права, якими наділена ДПС, використовувались не зовсім правильно, тому у підприємців склався стереотип, і нам дуже важко його перебороти. 
Зараз змінюємо підходи до роботи. Платник податків – це наш партнер. Із  фіскальної служби ми перетворились у сервісну. Нині ми повинні все змінити не словами, а вчинками!

– У минулі роки бізнесмени неодноразово нарікали на корупційні дії з боку податківців, чи зараз про це йдеться?

– Жорстко і принципово ставимо питання боротьби з корупцією в органах ДПС! Робимо все, щоб корупцію викорінити з роботи ДПС. Так торік провели понад 400 заходів, які спрямовані на профілактику і запобігання  проявам корупції серед працівників ДПС. Як наслідок – 14 осіб звільнили з органів ДПС області за хабарництво, понад 100 притягнули до дисциплінарної відповідальності. 
У ДПСУ на основі реальних фактів зробили відеоролик, де показують затримання окремих працівників на гарячому. Ми зібрали апарат і показали цей фільм нашим працівникам задля профілактики. Певен: це ефективніше, ніж десять профілактичних бесід на тему боротьби з корупцією. 
Казати, що вже все зроблено в цьому напрямку, було б нечесно і неправильно. Маємо відділ внутрішньої безпеки, який покликаний боротися з проявами корупції і хабарництва. Всі наради розпочинаємо з виховної роботи, але, на жаль, такі випадки все одно є. 
Робимо все, щоб зробити податкову більш відкритою. Не силою і правами, яким наділена податкова, змушувати бізнесменів платити податки, а вони повинні розуміти, що це їх конституційний обов’язок 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6906 / 4.17MB / SQL:{query_count}