Ельдорадо на заправках

На кожному літрі бензину нафтотрейдери заробляють в середньому не менше 1 гривні 40 копійок

На кожному літрі бензину нафтотрейдери заробляють в середньому не менше 1 гривні 40 копійок

У попередніх публікаціях (зокрема, "Пошта" №35, 2008 р.) ми зробили спробу спрогнозувати подальший розвиток по­дій на ринку нафти і бензину після відчайдушних спроб Кабміну зменшити ціни на чи не найпопулярніший товар в Україні -  бензин. На жаль, у своєму прогнозі ми май­же не помилилися. Не в тому розумінні, що він був неточним. Як і заповідалося, стрімкого падіння цін на пальне не сталося. Та й не могло статися.

Ми зараз не торкатимемося світових тенденцій на ринку нафти і бензину, особливо після останніх ураганів, котрі послідовно атакують Америку. Тамтешні погодні негаразди закономірно спричинили зменшення видобутку нафти у Мексиканській затоці. Відтак -  змінилися курси котування цін у закупівлях нафти за ф'ючерсними контрактами на наступні місяці.

Але ми не про це. Пропозицію, звісно, завше визначає попит. Як, зрештою, й навпаки, у наших псевдоринкових умовах цей постулат набуває дещо протилежного сенсу - головне - отримати зі співвітчизників якомога більше. Подекуди навіть за товар, якого ти майже не виробляєш. Наприклад, бензин.

Те, що він є товаром "най­споживанішим" - факт з незаперечних. Будь-яке зростання цін наші очільники пов'язують, власне, із вартістю пального. І  кожен уряд незалежної України намагається дати з цим раду. Різними заходами - чи то перемовинами (все ж капіталізм, хай і не розвинутий), чи прямим тиском, із застосуванням адміністративних заходів.

Наслідки майже нульові. Бензин справді дещо подешевшав. Кожен з власників авто це знає. Інша справа - чи знає він, скільки на ньому заробляють ті, хто бензином торгує.

Профільний сектор Кабміну в розпачі: за його даними, рентабельність операторів ринку нафти і бензину нині, вже після всіх термінових заходів, становить в середньому 1 грн 40 коп. чистого прибутку за один літр бензину. Найцікавіше, що це удвічі більше, ніж передбачали в угоді операторів з тим же Кабміном. Про це Тимошенко й проінформувала експертно-аналітична група, котра переймається цими питаннями. За даними радників Прем'єра, рентабельність вітчизняних нафтотрейдерів зросла до 30 відсотків замість 15-ти , які передбачили в попередніх домовленостях. Якби нафтотрейдери прислухалися до порад керівника уряду та її першого заступника Турчинова, то за літр пального на АЗС власники автівок нині б викладали з гаманців у середньому  6 гривень (звісно, залежно від марки бензину). 

Уряд, щоправда, визнає, - пальне на заправках дещо подешевшало, - на 25 копійок. Але у Кабміні вважають, що нафто­трейдери навмисно гальмують зниження вартості пального, як завше, використовують нагоду заробити. Адже, враховуючи кількість авто, що продають в Україні щороку швидкими темпами, попит на цей товар і надалі буде високим.

Утім, Кабмін принаймні на рівні заяв має наміри й надалі знижувати ціни на пальне. За словами першого віце-прем'єра Олександра Турчинова, націнку на нафтопродукти мусять повернути до рівня 15 відсот­ків.

Спробуємо повірити?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7734 / 4.08MB / SQL:{query_count}