Доступні овочі

Добрий урожай-2011 тішить українців – борщовий набір подешевшав на 40%

Добрий урожай-2011 тішить українців – борщовий набір подешевшав на 40%

Сьогодні у Львові овочі так званого “борщового набору”, а це картопля, цибуля, буряк та капуста, продають за найнижчими цінами в Україні, тоді як в інших областях, згідно із всеукраїнським моніторингом, ці продукти коштують майже вдвічі дорожче. 

Як наслідок – поки овочі дешеві, споживачі скуповують їх мішками, аби зробити запас на зиму. Окрім цього, через недорогі продукти на найбільшому гуртовому ринку міста не бракує й покупців з інших регіонів країни. 

Хтось купує на гуртовому ринку, а хтось іде на звичайний базар. Так, на Галицькому ринку кілограм картоплі коштує 1,20 – 2,50 грн. Як кажуть продавці, це вдвічі дешевше, ніж минулої осені. Вартість буряка – 3-4 грн за кілограм, моркви –  5-6 грн. Це також майже вдвічі дешевше, ніж торік. 

Вартість овочів залежатиме

від якості зберігання 

Загалом цьогоріч Львівщина має дуже добрий урожай овочів. “Урожай картоплі сягає 1 млн 800 тис. тонн, що майже на 500 тонн більше, ніж торік. Усього ж регіон споживає близько 460 тис. т, продамо близько 400 тис. т. Сьогодні ціна картоплі – мінімальна. Це добре для споживача, але трохи невигідно виробникам”, – каже “Пошті” Іван Стефанишин, заступник губернатора Львівщини. 

“Цього року не маємо жодних провалів з урожаєм та збором овочів. Усе більш-менш рівномірно, – каже заступник голови ОДА. – Низькі ж ціни на так званий “борщовий набір” пояснюються тим, що в цей період вони найнижчі. Звісно, це не означає, що ціна буде такою і згодом. Якщо продукцію закладуть на зберігання, скажімо, в овочесховища чи закопають за старим методом у землю, як це роблять у приватному секторі, то це, звісно, відіб’ється на ціні”. За його словами, коливання цін на овочі борщового набору будуть, але не такі різкі, як торік. “Усе залежатиме від затрат, які підуть на зберігання”, – додає посадовець. 

Тим часом головне на порядку денному для Львівщини – це наявність овочесховищ. “За різними проектами, в тому числі й іноземними (данський проект), зараз завершується будівництво низки овочесховищ. Так, близько 74 тис. т овочевої продукції зберігатимемо у сховищах, що є на Львівщині. Окрім цього, на гуртовому ринку у Львові в новому терміналі будують велике сховище на 3 тис. тонн. Наголошу, що якісно збережені овочі, дають можливість уникнути різкого підвищення цін”, – каже Іван Стефанишин. 

Кожен регіон має свою ціну

Загалом вартість плодоовочевого кошика українського споживача за рік знизилася на 39,2% завдяки стабільному зниженню цін на цю продукцію. Про це свідчать дані плодоовочевого індексу “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.

“Завдяки різкому зростанню виробництва овочів і фруктів у 2011 р. українці зараз платять майже вдвічі менше за овочі борщового набору і на третину менше за помідори”, – каже керівник проекту Тетяна Гетьман. Капуста, буряк, морква і цибуля наприкінці літа були в середньому на третину нижчі, ніж у той же період 2010-го.

Як інформує „АПК-Інформ: овочі та фрукти”, основною причиною стало різке зростання їхньої пропозиції на ринку в поточному сезоні, завдяки більш сприятливим погодним умовам і подальшому розширенню посівних площ. Цьогоріч найбільше подешевшала капуста – у понад 2,5 раза. Ціни на столовий буряк нижчі від торішніх майже на 40%, а на цибулю – на 22%. 

Загалом, як розповіли “Пошті” у прес-службі Мін­агрополітики, 2011-й є сприятливим для вирощування овочів, що суттєво знижує ціни, порівняно з минулим роком, та робить плодоовочеву продукцію більш соціально доступною. “Так, порівняно з минулим роком, роздрібні ціни в Україні на картоплю знизилися на 20%, на моркву – на 12%, на капусту – на 45%”, – стверджують у прес-службі міністерства.

Там зазначають, що формування цінової ситуації на ринку овочевої продукції та картоплі залежить, зокрема, і від роботи органів влади на місцях. “Так, якщо у Херсоні кілограм капусти коштує в середньому 1,50 грн, то у Севастополі – вже 3 грн. Така різниця в цінах між сусідніми регіонами неприпустима, й ситуація повинна бути опрацьована в першу чергу на місцях. Тому формування цінової ситуації, зокрема й на ринку овочів, є пріоритетом як уряду та центральних органів виконавчої влади, так і органів влади на місцях. Цього року уряд запровадив програму розвитку оптових ринків сільськогосподарської продукції та введення в дію овочесховищ. Тепер черга за місцевими органами влади показати жителям регіонів свою дієздатність у формуванні стабільної соціальної ситуації, зокрема у формуванні стабільних цін на продукти харчування”, – зазначають у міністерстві.

 “Зараз населення може закуповувати овочі за доступними цінами, особливо на оптових ринках. Адже там ціни на овочі ще нижчі, ніж оптово-відпускні на ринках та у торговельних мережах”, – каже директор департаменту ринків рослинництва Міністерства аграрної політики та продовольства України Олександр Демидов.

 

ДО ТЕМИ

Очільник уряду Микола Азаров зазначив, що овочів і фруктів узимку має бути достатньо. "Я запитаю у тих, хто звітує, як проводяться ярмарки сезонної  сільськогосподарської продукції, як створюються умови, щоб селяни, фермери могли напряму продавати свою продукцію в містах. Європейська традиція, коли щодня, буквально в центрі міста, в цивілізованих умовах можна купити зелень, овочі, повинна стати нормою і для України", - певен Микола Азаров. Прем'єр-міністр додав, що Мінфін уже виділив Мінагрополітики 2,6 млрд грн для закупівлі і зберігання Аграрним фондом продовольчих товарів. "Уряд ставить завдання, щоб продовольчі запаси створювалися не тільки централізовано, щоб кожен регіон подбав про, умовно кажучи, якісний та доступний борщовий набір", - акцентує урядовець. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.3658 / 4.12MB / SQL:{query_count}