У пошуках первоцвітів

Щороку  в Україні зменшується кількість червонокнижних квітів

Щороку  в Україні зменшується кількість червонокнижних квітів

У Львові закінчується акція  “Первоцвіт”, під час якої міліціонери виїжджають на місця, де найчастіше продають рідкісні квіти. Та попри офіційну операцію, з міста так і не зникли продавці червонокнижних квітів. Екологи застерігають: цього року їх продаж набув особливо нездорового характеру…

– Фактично всі найдешевші квіти, які ми бачимо на ринку чи в переходах, занесені до Червоної книги. Крокус, підсніжник, білоцвіт, рябчик шаховий – щотижня привозять нові партії, подекуди навіть з цибулинами, – розповідає “Пошті” Андрій Прокопів, директор Львівського ботанічного саду ЛНУ імені Івана Франка. – Правоохоронці не можуть покарати всіх, сотні продавців далі возять квіти до міста. Тому моя порада, аби кожен задумався на хвилинку і дав собі відповідь на запитання: “Чи хочу я у майбутньому ще раз побачити ці квіти?” Якщо відповідь ствердна, то ви більше ніколи не купите такий букет. 

Першоцвітами називають низку видів дикорослих рослин, що квітнуть наприкінці зими та на початку весни. Підсніжники, проліски, горицвіт, шафран, ряст, зірочки, анемони (дібровні та жовтецеві), сон-трава, білоцвіт – майже всі ранньоквітучі весняні квіти занесені до Червоної книги України. Часто бабусі на ринку розповідають, що продають підсніжники, які не занесені до Червоної книги. Але це не більше ніж байка, щоб приспати совість покупців. Насправді ж, усі види підсніжників – рідкісні. І головна причина зменшення їх популяції – затребуваність на весняному ринку.

За підрахунками експертів з інституту екології Карпат, ще кілька років “промислового паломництва” за первоцвітами – і близько десятка унікальних рослин доведеться викреслити з Червоної книги – вони просто зникнуть. Найбільша небезпека у тому, що часто квіти зривають з цибулиною, а це означає, що вона ніколи більше не виросте на тому місці, де була. Ранні квіти можуть розмножуватися і за допомогою насіння, та через те, що їх зірвали, шансів прорости з “плоду” теж немає. 

Найчастіше, за словами правоохоронців, первоцвіти привозять із Закарпаття та гірських районів. За законом, слідкувати за тим, щоб рідкісні квіти не зривали, мала б екоінспекція, а карати продавців – міліція. На практиці такий механізм виявляється не вельми дієвим. Штрафи у розмірі від 340 до 850 грн за зривання та незаконний збут „червонокнижних” рослин належного ефекту не дають.

– Операція “Первоцвіт” триває від 20 лютого до 20 квітня. За цей час правоохоронці періодично виїжджають на ринки, аби перевірити, чи є там незаконні продавці. Точної кількості вирваних квітів наразі ми сказати не можемо, цифри озвучимо після закінчення операції, – розповідає Денис Харчук, речник ГУ МВСУ у Львівській області.

Єдиного штрафу за продаж квітів немає, це залежить від квітки та стану стебла. До прикладу, 9 грн треба заплатити за підсніжник з цибулиною, 4,5 грн – за стебло з квіткою і 1,8 грн за кожну квітку… Водночас, продавці оцінюють рідкісні квіти ще дешевше: нині букетик первоцвітів у середньому коштує 5 грн і містить близько 20 квіток. Тож не важко підрахувати, що життя однієї квітки коштує близько 25 копійок…
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.3079 / 4.09MB / SQL:{query_count}